Reklamsız Sözcü

Morgan Stanley: TCMB kısır döngüyü kırmalı

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, "TCMB düşük faiz, zayıf TL, yüksek enflasyon kısır döngüsünü kırmalı" değerlendirmesinde bulundu.

android-time 10:42 23 Aralık 2015
Morgan Stanley: TCMB kısır döngüyü kırmalı
ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, "TCMB düşük faiz, zayıf TL, yüksek enflasyon kısır döngüsünü kırmalı" değerlendirmesinde bulundu.

TCMB Para Politikası Komitesi’nin dünkü kararlarını değerlendiren Morgan Stanley, piyasanın 50 baz puan faiz indirimi beklediği ortamda faizleri değiştirmeyen TCMB’nin hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

Foto: Cihan

TCMB’nin faiz kararına ilişkin yaptığı açıklamada para politikasında normalleşmenin başlaması için düşük oynaklığın devam etmesi gibi yeni bir ön şart ortaya koyduğunun görüldüğünü belirten Morgan Stanley, ancak TCMB’nin oynaklığı izlemek için hangi göstergeyi baz aldığını ve oynaklığın artması halinde gelecek ay ne yapacağını çok net olmadığına işaret etti.

Morgan Stanley, TCMB’nin bugün Ankara’da ekonomistlerle yapacağı toplantının konunun netleşmesi açısında önemli bir fırsat olacağına inandıklarını da vurguladı.

Faizleri değiştirilmemesine piyasanın reaksiyonun, kararın TCMB’nin önceden işaret ettiklerine uymamasının hayal kırıklığı yarattığına işaret ettiğini belirten Morgan Stanley, “Makro perspektiften bakıldığında Türkiye’de reel politika faizlerinin olması gereken yerden düşük kalmaya devam ettiğini görüyoruz. TCMB’in düşük faiz, zayıf TL ve yüksek enflasyon kısır döngüsünü kırmak içir harekete geçmesi gerektiğine inanmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley, TCMB PPK’nın kararının Banka’nın öngörülebilir gelecekte bazı şeyleri değiştireceğine bağlığına ilişkin beklentilerin düşürülmesine yol açtığını da belirtti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more