Reklamsız Sözcü

O anlaşmanın Rusya’ya zararı 3,5 milyar dolar

AB ve Ukrayna'nın serbest ticaretinin Rusya’ya zararı 3,5 milyar dolar olarak hesaplandı

android-time 14:57 22 Aralık 2015
O anlaşmanın Rusya’ya zararı 3,5 milyar dolar
AB ve Ukrayna'nın serbest ticaretinin Rusya’ya zararı 3,5 milyar dolar olarak hesaplandı

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna arasında imzalanan ‘Serbest Ticaret Bölgesi' anlaşmasının kısa vadede Rus şirketlerine yaklaşık 3,5 milyar dolar zarar vereceğini hesaplıyor.

Foto: Shutter

 

Ekonomi ve Kalkınma Bakan yardımcısı Aleksey Lihaçyev, Duma'da yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna ile arasındaki ‘Serbest Ticaret Bölgesi' anlaşmasını durdurma kararı almasının bu zararı önemli ölçüde azaltacağı ifadelerini kullandı. Lihaçyev, Rusya'nın 2011 yılında 20 milyar dolar olan Ukrayna'dan ithalatının 2015 yılında 5,5 milyar dolara kadar düştüğünü söyledi. Bakan yardımcısının sözlerine göre Rusya'nın Serbest Ticaret Bölgesi'nden çıkması Ukraynalı şirketleri de toplamda 1,5-2 milyar dolar zarara uğratacak.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, daha önce yaptığı açıklamada Rusya'nın ambargo uygulaması durumunda Ukrayna'nın Rusya'ya ihracatının 600 milyon dolara düşeceğini açıklamıştı.

Aleksey Lihaçyev'in sözlerine göre Rusya, konuyla ilgili kaygılarını Ukrayna'ya ve AB'ye iletti fakat Ukrayna ve AB anlaşma yapmak istemedi. Ayrıca Lihaçyev'e göre, eğer ortakların tartışmayı devam ettirme isteği ortaya çıkacak olursa, Rusya bu tür istişarelere devam etmeye hazır şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 16 Aralık Çarşamba günü Rusya ve Ukrayna arasındaki Serbest Ticaret Bölgesi

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:2122.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more