Reklamsız Sözcü

Perakende satış hacmi arttı

Ekim’de perakende satış hacmi yüzde 1.4 oranında arttı

android-time 13:46 7 Aralık 2015
Perakende satış hacmi arttı
Ekim’de perakende satış hacmi yüzde 1.4 oranında arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya oranla yüzde 1,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,4; elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5; tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 5,1 artış kaydetti. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,4; posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,8 azalış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,6 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,1 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 8; elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,7 azaldı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 9; tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,2 arttı. Posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,7 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,2 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,2 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,3 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,8 azaldı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:4707.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more