Reklamsız Sözcü

Piyasaların gözü Merkez Bankası’nda

Fed'in geçtiğimiz hafta faiz arttırmasının ardından gözler merkez bankasına çevrildi.

android-time 09:41 22 Aralık 2015
Piyasaların gözü Merkez Bankası’nda
Fed'in geçtiğimiz hafta faiz arttırmasının ardından gözler merkez bankasına çevrildi.

Yılsonu nedeniyle işlem hacimleri oldukça daralan piyasa Fed’in geçen haftaki faiz artırımı ardından bugün açıklanacak PPK kararına odaklandı.

Foto: Depophotos

Fed’in yaklaşık 10 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk faiz artırımının ardından, daha önceki açıklamalarında faiz tarafında bir adım atmak için Fed’i bekleyeceğine işaret eden TCMB’nin koridorun alt bandı ile politika faizinde artırıma gitmesi bekleniyor. Reuters’ın 16 kurum ile gerçekleştirdiği ankette beklentiler politika faizinde 50 baz puan, koridorun alt bandında 25-50 baz puan artışta yoğunlaşırken, 25 baz puanlık indirim bekleyen bir kurum haricinde bütün katılımcılar koridorun üst bandının ise sabit tutulmasını bekliyor.
Bir bankacı, “Politika faizinde 50 baz puan ve koridorun alt bandında da artış beklentisi var. TCMB’nin faiz artırmaması ya da beklentinin altında bir artırıma gitmesi halinde kredibilitesi sorgulanacaktır. Bir yandan da politik sorunlar devam ediyor dolayısıyla TL varlıklarda satış eğilimi görülebilir. Diğer taraftan TCMB’nin sadece ne kadar faiz artırdığı değil, piyasayı hangi faizden ne kadar fonlayacağı önemli. Dolayısıyla kararın bizi nasıl bir yola sokacağı hemen değil asıl birkaç gün içinde daha net olarak anlaşılacaktır” dedi.

Bugüne kadar siyasi baskının da etkisiyle uygulanmak zorunda kalınan üstü kapalı faiz artışları nedeniyle TCMB’nin politika faizi ile piyasaya uygulanan faiz arasında uzun süredir belirgin bir fark var. TCMB’nin politika faizi yüzde 7.5 seviyesinde bulunurken, piyasaya sağladığı fonlamanın ortalama maliyeti  ise dün itibariyle yüzde 8.86 seviyesindeydi. TCMB’nin söylemleri ve piyasa beklentisi bankanın politika faizini ortalama fonlama maliyetine yaklaştırarak daha sade bir politikaya geçmesi.

Bir bankanın döviz masası müdürü ise “TCMB’nin beklendiği gibi faiz artırımına gitmesi dolar/TL’de aşağı harekete neden olacaktır. Piyasa zaten politika faizinde 50 baz puan, alt bantta 25 baz puan civarında bir artışı fiyatlamış durumda, dolayısıyla böyle bir artırım halinde etki sınırlı olacaktır. Daha fazla bir artış ise dolar/TL’yi 2.89 seviyesine götürebilir” dedi.

Dün saat 17:21’de 2.9098 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 09:02’de 2.9125 seviyesinde. Dün aynı saatte 3.0423 seviyesinde olan sepet bazında TL  bu sabah 3.1740 seviyesinde olan euro/TL ise 3.1781 seviyesinde. Tahvil-bono piyasasında ise 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta yüzde 10.61, valörde son işlemde yüzde 10.57 seviyesindeydi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more