Reklamsız Sözcü

Rusya’dan Türk inşaat firmalarına kötü haber!

Rusya, Suriye sınırında savaş uçaklarının düşürülmesi ardından Türk inşaat firmalarıyla ilgili yeni bir planlamaya daha gidiyor.

22:5922 Aralık 2015
Rusya’dan Türk inşaat firmalarına kötü haber!
Rusya, Suriye sınırında savaş uçaklarının düşürülmesi ardından Türk inşaat firmalarıyla ilgili yeni bir planlamaya daha gidiyor.

 

Yapılan açıklamaya göre, Rusya’da faaliyet gösteren inşaat firmalarının çalışmalarında kısıtlamaya gidilecek.

Türkiye'nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya'daki Türk yatırımları ve şirketlerine yönelik bir dizi ekonomik tedbir alan Moskova yönetimi, Rusya'da iş yapan inşaat firmalarının çalışmalarını da kısıtlamayı planlıyor.

Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, 2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya'daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceklerini söyledi. Rossiya-24 TV kanalına özel bir röportaj veren Bakan Men, “Her ne olursa olsun Türk şirketlerinin dahil olduğu büyük projeler tamamen ortadan kaldırılmayacak. Elbette bunlar bitirilecek. Ancak önümüzdeki yılın başından itibaren bu şirketlerin yeni projelere girmesini minimize etmek için bazı kararlar alınacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan Men, bakanlığın bu kararı Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi gerilimden dolayı almak zorunda kaldığını aktardı.

Rus Bakan'a göre Türk inşaat şirketlerinin Moskova ve nüfusu 1 milyondan fazla olan şehirlerde bulunan büyük projelerdeki payı yüzde 20'den fazla değil. Bakan Men, Türk şirketlerinin yerini ise Rus şirketlerinin alacağını dile getirdi.

Rus TASS ajansı da Rus yönetiminin Türkiye'ye karşı ikinci bir kısıtlayıcı ekonomik tedbir paketi hazırladığını duyurmuştu. Bu listenin ise daha çok hizmet sektöründeki firmaları kapsayacağı belirtilmişti.

Öte yandan Türk inşaat şirketleri, 2018'de Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde bazı stat inşaatlarını sürdürüyordu. Rus Spor Bakanı da ihalesi yapılmış veya yapımına başlanmış stat inşaatlarının bitirileceğini kaydetmişti.

CİHAN

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp