Reklamsız Sözcü

Rusya’dan yeni yaptırımlar yolda

Rusya’dan Türkiye’ye yeni yaptırımlar geliyor

android-time 15:04 16 Aralık 2015
Rusya’dan yeni yaptırımlar yolda
Rusya’dan Türkiye’ye yeni yaptırımlar geliyor

Rus Kommersant gazetesi, Rusya Federasyonu Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı’nın Başbakan Dmitri Medvedev'in talimatıyla Ankara'ya yönelik yeni yaptırım planı hazırladığını yazdı. 

Plana göre inşaat ve turizm sektörüne ek olarak otelcilik, kereste, pilot eğimi ve devlet ihaleleri alanlarında da Türkiye'ye yeni kısıtlamalar getirilecek.

Kommersant gazetesinin kaynağına göre yeni kararname uyarınca Rus tüzel ve özel kişilerin Türk şirketleriyle imzaladığı sözleşmelerde Rusya'da pasaport anlaşması yapması mümkün olmayacak. Pasaport anlaşması olmadan bankaların Türk şirketlerinin hesaplarına ödeme yapması ve Türk şirketlerinden de Rusya'ya para transferi gerçekleştirmesi mümkün olmayacak. Ayrıca Türk şirketlerinin devlet ihalelerine katılması da tamamen yasaklanacak.

Yeni yaptırımlar sadece 10 Aralık tarihinden sonra imzalanan yeni anlaşmalar için geçerli olacak. Diğer taraftan ileriki dönemlerde daha önce Rusya pazarında faaliyet gösteren Türk şirketler için istisna yapılabileceği öngörülüyor.

Gazete kararnameyle ilgili olarak, “Kolumuzu, bacağımızı kesmek gibi bir planımız yok, uygulanan yaptırımlar Rusya ekonomisine en az zararı verecek şekilde belirleniyor.” şeklinde yazdı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more