Reklamsız Sözcü

Rusya’nın ‘yedek parça’ korkusu

Rusya, gerilen ilişkilerin gölgesinde Türkiye'den oto yedek parça sevkiyatının hızlanması için ek önlemler aldı.

android-time 08:32 12 Aralık 2015
Rusya’nın ‘yedek parça’ korkusu
Rusya, gerilen ilişkilerin gölgesinde Türkiye'den oto yedek parça sevkiyatının hızlanması için ek önlemler aldı.

Sınırı ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağının ardından gerilen Rusya-Türkiye ilişkileri ekonomi dünyasını da hareketlendirdi. Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), Türkiye’den yerli otomobil üreticileri için gerekli malzemelerin sevkiyatını hızlandırmak için ek önlemler aldı.

Düşürülen Rus uçağının ardından geriler ilişkiler sonrası, Rus şirketleri alarma geçti

St. Petersburg Vali Yardımcısı Sergey Movçan, şehirde bulunan işletmeler için Türkiye’den malzeme sevkiyatını hızlandırmak için FTS’ye başvurduğunu bildirdi. Vali Yardımcısı talebinde Türkiye’ye uygulanan kısıtlamalardan sonra otomobil sektöründeki şirketler için Türkiye’den St. Petersburg’a düzenlenen sevkiyatların süresinin uzadığını belirtti.

DEV MARKALARIN FABRİKALARI BULUNUYOR

Bilindiği üzere, St. Petersburg’da Hyundai, Nissan, Toyota ve MAN şirketlerinin fabrikaları bulunuyor. İşletmelerde yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. Movçan bu şirketlerin toplam kapasitesinin yılda 400 bin otomobile ulaştığını belirtti.

FTS tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Federal Gümrük Servisi yerli sanayi şirketleri için gerekli ürün ve malzeme sevkiyatlarının düzenlenmesi için ek önlemler aldı” denildi. (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more