Reklamsız Sözcü

‘Sahte ekonomi kârdan daha çok zarar getiriyor’

Suzan Sabancı Dinçer, “Zor olan sürdürülebilir kalkınma hedefi konusunda zengini ve fakiriyle fikir birliğine varmaktır” dedi.

android-time 09:52 10 Aralık 2015
‘Sahte ekonomi kârdan daha çok zarar getiriyor’
Suzan Sabancı Dinçer, “Zor olan sürdürülebilir kalkınma hedefi konusunda zengini ve fakiriyle fikir birliğine varmaktır” dedi.

Mehtap Ö. ERTÜRK

AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, gelişmekte olan ülkelerdeki nüfusun yüzde 14'üne karşılık gelen neredeyse 900 milyon insanın yoksulluk içinde yaşadığına dikkat çekerek, “Büyümenin durduğu acılı dönemlerden geçtik. Hepimiz ekonominin krizlerden sonra nasıl canlandırıldığını biliyoruz. Sahte ekonomi kârdan çok zarar getiriyor. Şunu da biliyoruz ki refah kesinlikle başkalarının bedel ödeyeceği şekilde elde edilmemelidir” dedi.

Bu yıl ‘Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah' temasıyla düzenlenen 6'ncı Boğaziçi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünyadaki her dokuz insandan birinin hâlâ yetersiz beslendiğini belirten Dinçer, “Temiz su, temiz hava ve güvenli çevreye herkesin ihtiyacı var. “Hepimiz büyümenin sürdürülebilir olması ve zenginliğin daha adil  şekilde paylaşılması gerektiği konusunda aynı fikirde olsak da, hâlâ cevap vermemiz gereken zor sorular ve üstesinden gelmemiz gereken problemler var” dedi.  Dinçer şöyle devam etti: “Bugün ileriye doğru giderken, en önemli zorluk global önceliklerimizi nasıl belirleyeceğimizdir. Bu zorlukların ne olduğuna baktığımızda, ekonomik anlamda enflasyonun bizi her zaman rekabetten yoksun bırakan bir etkisi var. Enflasyonu kontrol altında tutarken, kemer sıkma politikalarını nereye kadar devam ettirebiliriz? Bir taraftan kamu harcamalarını kontrol ederken diğer taraftan ekonomiyi işler halde tutma ihtiyacı arasındaki dengeyi nasıl sağlayabiliriz? Sonuç olarak çevreyi ve toplumun yaşam kalitesini koruyarak büyümeyi nasıl sağlayabiliriz ve refahı nasıl yükseltebiliriz?”

HAZIR BİR REÇETE YOK

“Gerçek şu ki, gelecek için hazır bir reçete yok” diyen Suzan Sabancı Dinçer, “Fakat kesin olan şu ki ortada global yoksulluk olarak tanımlayabileceğimiz bir acil sorun var. Bu sorun tüm dünyada uluslararası bir anlayış ve sahiplikle tartışılmalıdır. Zor olan sürdürülebilir kalkınma hedefimize nasıl ulaşacağımız konusunda fikir ve eylem birliğine varmaktır. Bu yönüyle uluslarüstü kurumlara ve öncü olabilecek gelişmiş ülkelere büyük sorumluluk düşmektedir” diye devam etti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more