Reklamsız Sözcü

TİSK ve TÜRK-İŞ’ten ortak asgari ücret açıklaması

TİSK ve TÜRK-İş asgari ücret konusunda ortak bir açıklama yaparak, artıştan kaynaklanacak vergi ve prim yükünün azaltılmasını istedi.

android-time 12:56 24 Aralık 2015
TİSK ve TÜRK-İŞ’ten ortak asgari ücret açıklaması
TİSK ve TÜRK-İş asgari ücret konusunda ortak bir açıklama yaparak, artıştan kaynaklanacak vergi ve prim yükünün azaltılmasını istedi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ortak açıklama yaparak, ülkedeki istihdamın artırılması ve sosyal politikalarla desteklenmesi, çalışma barışının sürdürülmesi için asgari ücret artışından kaynaklanacak vergi ve prim yükü artışlarının azaltılması istedi.

Foto: Shutterstock

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından TBMM'ye sunulan 64. Hükümet Programı'nda yer alan taahhüt doğrultusunda; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren aylık asgari ücretin net 1.300 TL'ye yükseltilmesinin Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na önerildiği hatırlatılan ortak açıklamada, işçi kesimi temsilcilerinin söz konusu tutarın görüşmelerde başlangıç olması bakımından olumlu karşıladığını, ancak işveren kesimi temsilcilerinin, artışın işverene getireceği ilave maliyetin yaratacağı etkiler konusundaki endişelerini dile getirerek, işçiye ödenecek net tutarın değil, işveren üzerine gelecek ilave maliyet yükünün azaltılmasını talep ettiği belirtildi.

Bu çerçevede, gerek işsizlik sigortası primlerinde, gerek SGK primlerinde indirimler yapılmasının isabetli olacağına dikkat çekilen ortak açıklamada, “Tespit edilecek brüt asgari ücretin işçiye ödenecek net tutarında yılın ilerleyen aylarında gelir vergisi kesintisi nedeniyle azalma olmaması sağlanmalıdır. Bu kapsamda, asgari geçim indiriminin asgari ücret seviyesine getirilmesi ve vergi oranları ile gelir vergisi tarifesinde ücretli çalışanlar için iyileştirmeler yapılması olumlu olacaktır. Yapılacak bu düzenlemeler; asgari ücret artışının ücret kademelerini daraltması nedeniyle işyerlerinde ortaya çıkabilecek huzursuzluğu ve verim düşüklüğünü de önleyecektir. Asgari ücret artışıyla birlikte, mevcut mevzuata göre işçi ve işverenin devlete yapacağı vergi ve prim ödemelerinde ortaya çıkacak ilave artışların çalışma hayatına ve ekonomiye olumsuz yansımasının önüne geçilmelidir” talebi aktarıldı.

Açıklamada, sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik büyümenin sağlanmasının TİSK ve TÜRK-İŞ’in ortak amacı olduğu kaydedilerek, “Ülkemizdeki istihdamın artırılması ve sosyal politikalarla desteklenmesi, çalışma barışının sürdürülmesi için asgari ücret artışından kaynaklanacak vergi ve prim yükü artışlarının önemli ölçüde azaltılmasını devletimizden bekliyoruz” denildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:0624.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more