Reklamsız Sözcü

Trafik sigortasına zam geliyor!

Trafik sigortasına 2016 yılında yüzde 20 zam oranında yapılacak.

android-time 12:39 30 Aralık 2015
Trafik sigortasına zam geliyor!
Trafik sigortasına 2016 yılında yüzde 20 zam oranında yapılacak.

KAMİL ELİBOL/ANKARA

Sigorta Acenteleri Derneği'nden 10 milyon araç sahibine yeni yıl öncesi kötü haber geldi. Araç sahipleri 2016'da zorunlu trafik sigortalarını yüzde 20 zamlı yaptıracak. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana gibi büyükşehirlerde en düşük trafik sigortası poliçesi 500 TL, en yüksek ise 5 bin TL olacak.

FİYATLAR DÜŞMEZ

Kısa adı SADER olan Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Kemal Gazioğlu SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, trafik sigorta poliçe tutarlarında en az yüzde 20 artış olacağını söyledi. Gazioğlu, “Araç sahiplerinin haklı yakınmalarına neden olan aşırı fiyatları ancak Hazine Müsteşarlığı düşürebilir” dedi.

YASAL DÜZENLEME

Poliçe tutarlarının artışında önemli rol oynayan “destekten yoksun kalma” ve “kıymet kaybı” konusunda yeni kanuni düzenleme yapılması gerektiğini savunan Gazioğlu şöyle konuştu:

“Hazine Müsteşarlığı trafik sigortası genel şartlarını kanun maddesi olarak çıkarırsa sorun çözülür ve primler en az yüzde 30 düşer. Poliçe tutarlarındaki artıştan bizde memnun değiliz. Kaskoyu geçen zorunlu trafik sigortası yüzünden acente komisyon oranlarımız yüzde 15'lerden yüzde 1-5'lere düştü”

KOŞULLARA AYKIRI

SADER Başkanı Kemal Gazioğlu, Hazine Müsteşarlığı'nın 27 Ekim 2015'de kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve taksilere uygulanacak zorunlu mali sorumluluk sigortalarında azami brüt prim tutarları belirlemesinin serbest piyasa koşullarına aykırı olduğunu savundu.

YÜZDE 52 KRİTERİ

STK'ların 1 Kasım seçimleri öncesi hükümete yaptığı baskı sonucu Hazine'nin yaklaşık 4,5 milyon araç sahibine dönük yayınladığı genelgenin 10 milyon hususi otomobil sahibine haksızlık yarattığını belirten Gazioğlu şöyle dedi:

“Hazine Müsteşarlığı ticari araçlara getirdiği azami brüt prim uygulamasını özel otomobil sahiplerine de tanımalı. Özel otomobiller için de azami brüt prim tutarı bin TL olsun. Türkiye'de trafiğe kayıtlı 19.6 milyon aracın yüzde 52.8'ini özel otomobiller oluşturuyor. Hazine'nin üst limit uygulaması çifte standart yaratıyor”

İZAH EDİLMELİ

Kemal Gazioğlu, bazı sigorta şirketlerinin hasar/prim oranlarındaki olumsuzluğu ve Hazine Müsteşarlığı'nın tavan fiyat belirlemesini gerekçe göstererek acente komisyonlarını indirme girişimlerini kabul edilemez buldu. “Hazine'nin ticari araçlara tavan fiyat uygulaması getirirken hususi otomobillerde, motosikletlerde, traktörlerde ve çekicilerde primleri serbest bırakmasını anlamakta zorlanıyoruz” diyen Gazioğlu şunları söyledi:

“Toplam araç sayısının yüzde 76.1'ine tavan uygulaması getirilmemesinin izah edilmesi gerekmektedir. Hasar frekansı yüksek araç gruplarındaki prim artışları sebep gösterilerek azınlıktaki bazı araç gruplarına tavan getirilerek diğer araç gruplarının primlerinin serbest bırakılmasının bedelini tavan uygulaması dışındaki araç sahipleri ödeyecektir”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:1930.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more