Reklamsız Sözcü

Türkiye lavantada dışa bağımlı olmayacak

Türkiye lavantada dışa bağımlı olmayacak

android-time 13:52 30 Aralık 2015
Türkiye lavantada dışa bağımlı olmayacak
Türkiye lavantada dışa bağımlı olmayacak

Ali Can ZERAYEDİRNE, (DHA) – TRAKYA Tarımsal Araştırma Enstitüsü, litresi 100 Euro`dan Bulgaristan ve Fransa`dan ithal edilen lavanta üretimi için düğmeye bastı. Tıp ve kozmetik sanayiinde kullanılan lavanta bitkisinin enstitünün tarlalarında 4 dekarlık alanda üretimine başlandı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Adnan Tülek, lavanta üreterek yağında dışı bağımlılığı ortadan kaldırıp Dünya pazarında ilk sırada bulunan Fransa ve Bulgaristan`a rakip olmayı hedeflediklerini söyledi. Dekar başına alınan üründen 10-12 litre yağ elde edildiğini ve üretim aşamasında fide maliyetinin dışında başka harcama yapılmadığını anlatan Enstitü Müdürü Dr. Adnan Tülek, `Bulgaristan`daki Gül ve Tıbbi Bitkiler Araştırmalar Enstitüsü`nden temin ettiğimiz 6 çeşit, 6 bin lavanta fidesini enstitüye ait tarlalarda dikimini yaptık. Türkiye`de Isparta`da üretim yapılıyor` dedi.

Lavantanın üretici açısından yüksek karlı bir ürün olduğunu söyleyen Adnan Tülek, `Verim potansiyeline ulaşmış bir tarlada dekardan alınan üründen 10-12 litre arasında yağ elde ediliyor. Bulgaristan`da yağın litresi 100 Euro`nun üzerinde satılıyor. Bu da dekar başına bin avraluk bir gelir anlamına geliyor. Lavanta`da en büyük girdi ilk aşamada fide teminidir. Bunun da yaklaşık maliyeti bir dekara yaklaşık 2 bin civarında oluyor. Bu fidelerin yaklaşık maliyeti bin 200 lira civarında` dedi.

Dünyada lavanta yağı üretimi konunda Fransa ve Bulgaristan`ın ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Dr. Adnan Tülek, `Araştırma Enstitüsü olarak Bulgaristan`dan temin ettiğimiz çeşitleri burada Edirne`de üretip, sonraki yıllarda çiftçilerimize fide temin etmeyi planlıyoruz` diye konuştu.

DHA-Ekonomi – Türkiye-Edirne –
2015-12-30 13:45:35

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more