Reklamsız Sözcü

Üç yüz bin Suriyeli kaçak çalışıyor!

Kayıtdışı Suriyeli istihdamında korkutucu tablo ortaya çıktı

android-time 15:02 7 Aralık 2015
Üç yüz bin Suriyeli kaçak çalışıyor!
Kayıtdışı Suriyeli istihdamında korkutucu tablo ortaya çıktı

Türkiye’deki sığınmacı Suriyeli sayısının 2,2 milyon, kayıtdışı çalışanların ise en az 300.000 olduğu tahmin edilirken, Suriyelilerin Türkiye’de kalıcı olacağı esas alınarak uyum programı düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) tarafından gerçekleştirilen “Türk İş Dünyası ve Suriyeliler” konulu araştırmada Türkiye’de Kasım itibariyle 2,2 milyon Suriyeli bulunduğu ve büyük ölçüde kalıcı hale geldiği belirlenirken, sığınmacıların şu anda yasal olarak istihdama dahil edilememesi nedeniyle kayıt dışı sorununun arttığı ve en az 300.000 kayıt dışı ve kaçak olarak çalıştığı tahmin ediliyor.

Özellikle mevsimlik işçilik olmak üzere tarımda, inşaat, tekstil ve imalat sektörlerinde yoğun bir hareketliliğin olduğu belirtilen raporda, kayıt dışı çalışmanın sosyal gerginliklere ve çatışmalara da zemin olacak bir şekilde büyüdüğü belirtilerek, “Ucuz işçilik nedeniyle işlerini kaybeden ya da kaybetme riski içinde olanların sayısı ve bunların huzursuzluğu artmaktadır” denildi.

Suriyelilerin sayısının önümüzdeki yıllarda 3 milyonun üzerine çıkma ihtimalinin olduğu belirtilen raporda, dört yılı aşan krizde, tercihlerden bağımsız bir biçimde Suriyelilerin geriye döneceğine dair beklentilerin neredeyse bütünüyle ortadan kalktığı ifade edilerek, Türkiye’nin Suriyelilerin varlığını kabullenmesi ve daha fazla zaman kaybetmeden hem sosyal, hem de ekonomik alanda uyum politikalarına başlaması gerektiğine dikkat çekildi.

Raporda kapsamlı, bütünleşik bir plan dahilinde istihdam imkanı yaratılmaması halinde, Türkiye’deki Suriyelilerin Türkiye ekonomisi ve hatta Türk sosyal yapısının dengelerini bozma ihtimalinin çok yüksek olacağına da dikkat çekildi.

Öte yandan ekonomi dünyasında Suriyeliler için yaratılacak istihdam alanının devlet öncülüğünde yapılması talebine dikkat çekilen raporda, Suriyelileri “yabancı” statüsünde çalıştırmanın getireceği ilave maliyetler konusunda devletin yeni düzenlemeler yapması ve teşvik politikaları ile özendirici olması yönünde talepler olduğu belirtildi.

Raporda sığınmacılar konusunda kamu otoritesi ile STK’ların ortak bir platform oluşturması ve bu platformun, kısa, orta ve uzun vadeli tedbirlere ilişkin bir çalışma planı hazırlaması gerektiği belirtildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:0308.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more