Reklamsız Sözcü

Yoksulluğu gizleyen ‘defolu’ OVP değişiyor

AKP, Orta Vadeli Program (OVP) değiştirme kararı aldı.

android-time 10:52 11 Aralık 2015
Yoksulluğu gizleyen ‘defolu’ OVP değişiyor
AKP, Orta Vadeli Program (OVP) değiştirme kararı aldı.

Erdoğan SÜZER / ANKARA

AKP hükümetinin 1 Kasım seçimleri öncesinde yoksulluğu gizlemek için dolar bazında kişi başına milli gelire yer vermediği Orta Vadeli Program (OVP) değişiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yılın sonuna kadar yeni bir OVP ve yeni bir Orta Vadeli Mali Plan (OVMP) yayımlayıp 2016 bütçesini Meclis'e sunacaklarını bildirdi.

Foto: CİHAN Maliye Bakanı Naci Ağbal

Yeni OVP'de kişi başına milli gelirin dolar bazında yayımlanması bekleniyor. Bakan Ağbal, geçici bütçeyle yılın ilk 3 ayında 55 bin memur alımı için yetki alındığını, şubat ayı içerisinde bu kapsamda 30 bin öğretmen alınacağını bildirdi.

500 ARAÇLIK SALTANATA ERTELEME

2016 yılı geçici bütçe yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. CHP, HDP ve MHP'li üyelerin sert eleştirilerine uğrayan tasarıyı Komisyon'a sunan Maliye Bakanı Ağbal, niyetlerinin gerçek bütçeyi bir an önce çıkarmak olduğunu söyledi. Bunun için yıl bitmeden 2016 bütçesini tamamlayıp Meclis'e sunacaklarını, ocak ayında da görüşmelerin tamamlanmasını hedeflediklerini belirten Ağbal, OVP ve OVMP'yi revize edecekleri bilgisini verdi. Ağbal, geçici bütçeyle kamu kurumlarına 3 ay içinde 500 adet taşıt satın alınması konusunda yetki öngördüklerini ancak bu maddeyi bütçeden çıkarıp gerçek bütçe çıkana kadar taşıt alımına imkan vermeyeceklerini söyledi. Bu arada Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bürokratları, yeni OVP ve OVMP'nin bu yılın sonuna yetişmeyeceğini, ancak ocak ayı ortalarında çalışmanın biteceğini söyledi.

MİLLETİN BÜTÇESİ PERİŞAN

Komisyon'da bütçeyi eleştiren CHP'li Selin Sayek Böke devletin bütçesi bir yana vatandaşın bütçesinde büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Böke, vatandaşın 2002 yılında 21 lira ödediği 12 kğ'lık mutfak tüpüne bugün 69 lira ödediğini, bu süre içerisinde 1 metreküp suyun 1,45 TL'den 4,56 TL'ye, bir kilo ekmeğin fiyatının 1 liradan 4 liraya çıktığını, kişi başına borç stokunun ise 3 bin 897 liradan 8 bin 838 liraya yükseldiğine dikkat çekti. CHP'li Bülent Kuşoğlu da, geçici bütçede nerelere harcama yapılacağı bilgisinin olduğu, ancak 160 milyar liraya ulaşan geçici bütçenin ne kadarının vergi ne kadarının borçlanma yoluyla finanse edileceği konusunda bilgi yer almadığını söyledi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:5311.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more