Reklamsız Sözcü

Yunanistan’a bir şok daha

Euro Bölgesi maliye bakanlar Yunanistan'ın reform taahhütlerini yetersiz buldu.

android-time 10:36 12 Temmuz 2015
Yunanistan’a bir şok daha
Euro Bölgesi maliye bakanlar Yunanistan'ın reform taahhütlerini yetersiz buldu.

Euro Bölgesi ile Yunanistan arasında görüşmeler devam ediyor. İki taraf arasında hala bir anlaşma sağlanamamışken Yunanistan’a bir kötü haber daha geldi. Euro Group Maliye Bakanları Başkanı Dissjelbloem, Yunanistan’ın son teklifini yetersiz bulduklarını açıkladı.
Brüksel’deki maliye bakanlarının 8 saati aşan toplantısı sonuçsuz kalırken bugünkü AB Zirvesi öncesinde yeni bir toplantı yapılacağı açıklandı.

YETERSİZ BİR ADIM

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, toplantının ardından yaptığı kısa açıklamada “Yunanistan’ın teklifini derinlemesine konuştuk. Kredibilite ve güven meselelerini tartıştık. Hala çok zor fakat çalışmalar hala ilerliyor” dedi.

Son 5 yılda toplam 240 milyar avroluk 2 kurtarma paketine rağmen ekonomisini düzlüğe çıkaramayan Yunanistan 3 yıllık üçüncü bir kurtarma paketi için kreditörlerden 53,5 milyar euro talep ediyor. Atina’nın bunun karşılığında taahhüt ettiği emeklilik reformu, vergileri artırma ve yeni özelleştirmeler dahil bir dizi kemer sıkma önlemini içeren reform paketi gecikmiş ve yetersiz bir adım olarak değerlendiriliyor.

5 GÜN SÜRE

Yunanistan’ın 5 Temmuz’da düzenlenen referandumda kreditörlerin şartlarını reddetmesi üzerine Salı günü Brüksel’de toplanan Euro Bölgesi liderleri yeni kurtarma paketi için Atina’ya 5 gün süre tanımıştı.

Son güncelleme: android-time 10:3712.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more