Reklamsız Sözcü

Yargı ‘dur’ diyor, TOKİ ‘durmam’ diyor

Turizm cenneti Çeşme’nin mimarisi tehlike altında... Çünkü TOKİ, Reisdere’de yargı kararına rağmen 3, 4 ve 5 katlı binalar dikti.

android-time 06:32 26 Aralık 2015
Yargı ‘dur’ diyor, TOKİ ‘durmam’ diyor
Turizm cenneti Çeşme’nin mimarisi tehlike altında... Çünkü TOKİ, Reisdere’de yargı kararına rağmen 3, 4 ve 5 katlı binalar dikti.

Gökmen ULU/İZMİR

Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden İzmir Çeşme'deki TOKİ konutları tartışması sürüyor. İlçede 2 kattan fazla konut yapılmasına izin verilmiyordu. Ancak devlet eliyle bu yasak çiğneniyor… Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geçtiğimiz yıllarda Çeşme'nin Reisdere mevkiinde ilk olarak zemin ile birlikte toplam 5 katlı konutlar inşa etmek için proje hazırladı. Ancak Çeşme Belediyesi, kat yüksekliğine itiraz edip dava açtı. Yargı, projeye ‘dur' dedi.

FOTO: SÖZCÜ BAŞKANDAN YEREL MİMARİ SAVUNMASI
TOKİ Başkanı Ergün Turan geçtiğimiz günlerde biten yapıların tanıtımını yapmıştı. Başkan, konutların yerel mimari yapısını yansıttığını söylemişti.

TOKİ 2 KATLI OLACAK DEDİ, SÖZÜNÜ TUTMADI!

Çevre Bakanlığı yeni proje hazırladı. TOKİ, yeni projede yapıların iki katlı olacağını açıkladı. Fakat yapılaşma bölgesine giden SÖZCÜ, TOKİ'nin sözünde durmadığını ortaya çıkardı. Yeni projede öncekine göre bazı yapılarda bir kat eksiltme ile üç katlı, bazılarında dört ve beş katlı yapılaşma gerçekleştiği görüldü. Plan notlarında zemin katlar “bodrum katı” olarak gösterildi. Emsal ise 1.20'den 0.90'a düşürüldü. Ancak 0.90 emsalin de yasaya aykırı olduğu belirtiliyor. Çünkü yasaya göre konutların emsal değeri 0.20'den fazla olamıyor.

FOTO: SÖZCÜ İNŞAATLAR HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR!
Yargı süreci devam etmesine rağmen inşaatlar sürüyor. 3 katlı 586 konutun yapımı tamamlandı. 4 ve 5 katlı konutlar da kısa zaman içinde bitecek…

YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR, DİNLEYEN YOK!

Belediye, yeni plan hakkında da dava açtı. Bu dava sürüyor. Fakat TOKİ yargı sürecinin tamamlanmasını beklemeden inşaat faaliyetlerini sürdürüyor. Şu ana kadar 586 adet konutun yapımı tamamlandı. TOKİ üç katlı yapılardan oluşan bu kesimin tanıtımını yaptı. Dört ve beş katlı diğer yapıların inşaatı da bitirilmek üzere. TOKİ'nin yapıları ilçenin karakteristik 2 katlı konut yapısına aykırı olduğu için eleştiriliyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:1726.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more