Reklamsız Sözcü

“14 Aralık Operasyonu” davasında tahliye yok!

'Tahşiyecilere Kumpas' davasında aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 33 sanığın tahliye talepleri reddedildi

android-time 00:26 26 Aralık 2015
“14 Aralık Operasyonu” davasında tahliye yok!
'Tahşiyecilere Kumpas' davasında aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 33 sanığın tahliye talepleri reddedildi

Davanın ikinci duruşmasında 10’u tutuklu 22 sanık ve avukatları hazır bulundu. Müştekiler ise duruşmaya katılmadı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda sanık yakını da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Saat 11.00’de başlayan duruşmada sanık avukatları tahliye taleplerinde bulundu. Avukatların taleplerini saat 21.00’e kadar dinleyen mahkeme heyeti,  kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Saat 21.30’da kararını açıklayan heyet, tutuklu sanıklar Hidayet Karaca, Ali Fuat Yılmazer, Ekrem Çelik, Erol Demirhan, Ertan Erçıktı, Hüseyin Nohut, Mustafa Kılıçaslan, Ömer Köse, Ahmet Öztürk ve Yurt Atayün’ün, mevcut delil durumu, atılı suçların vasıf ve mahiyetini ve müşteki beyanlarını, bazı sanıklara ait HTS kayıtları, sanıklara atılı suçun alt ve üst sınırlarının kaçma kuşkusunu somutlaştırmasını gerekçe göstererek, tahliye taleplerini reddetti.

Mahkeme kararında ayrıca, Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraatle sonuçlanan “Tahşiye” ana davasının şüphelilerinin, bu dosyanın müştekileri olduğu belirtilerek, “Söz konusu dosyaya ilişkin kesinleşmemekle birlikte dosyamız müştekileri yönünden yüklenen ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçunun unsurları oluşmadığından beraat ettikleri” vurgulandı.

GÜLEN’İN İÇİN YAPILAN TALEP REDDEDİLDİ
İddianamede 1 numaralı sanık olarak gösterilen Fethullah Gülen’in avukatının, müvekkilinin gıyabi tutukluluk halinin kaldırılmasına yönelik talebi de “tutuklama koşulları devam ettiği” gerekçesiyle reddedildi.

DURUŞMA 23-24-25 ŞUBAT AYINA ERTELENDİ
Mahkeme heyeti, önceki duruşmada avukatların “görevsizlik” ve “yetkisizlik” taleplerini de reddetmiş, bunun üzerine avukatlar, mahkeme heyetinin tarafsız ve bağımsız olmadığı gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunmuştu. Mahkeme heyeti bugünkü kararında, hakimin ve heyetin reddi hakkında bir karar verilinceye kadar gecikmesinde sakınca olan işlemler yapılacağından, bu aşamada taleplerle ilgili olarak karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Duruşmalar, 23-24-25 Şubat 2016 tarihine bırakıldı.

İDDİANAME…
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Fethullah Gülen ‘1’ numaralı şüpheli olarak yer aldı. İddianamenin giriş kısmında, “Soruşturmanın Fethullah Gülen’e bağlı olan basın ve medya kuruluşları ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünün değişik birimlerinde, farklı rütbelerde görev yapan polislerin, 2009-2010 yılında ‘Tahşiye’ ismi verilen gruba mensup olduğu iddia edilen  kişilere yönelik soruşturma işlemlerinde kasten delil uydurulduğu, kasten aleyhe algı oluşturulduğu, soruşturmanın alt yapısının tamamen şüpheli Fetullah Gülen’in emir ve talimatları altında kasıtlı olarak oluşturulduğu” ifade edildi.

Gülen’in, “Silahlı terör örgütü kurmak” suçundan 22,5 yıl, “zincirleme nitelikli resmi belgede sahtecilik” suçundan 21 yıl, 32 kez ‘nitelikli iftira’ suçundan da 192 yıl olmak üzere toplam 70 yıl 10 aydan 235,5 yıla kadar kadar hapsi istendi. Karaca hakkında da, ‘silahlı örgüt yöneticiliği’, ‘nitelikli iftira’ ve “zincirleme nitelikli resmi belgede sahtecilik’ suçlarından 61 yıl 9 aydan 221 yıla kadar hapis cezası istendi. Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Tufan Ergüder’in de aralarında bulunduğu 31 şüphelinin ise “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve 32 kez “nitelikli iftira” suçundan toplamda 63 ile 228 yıl kadar değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep edildi.  DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 00:3126.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more