Reklamsız Sözcü

17 Aralık operasyonunu yapanlar, 17 Aralık’ta tutuklandı

Bakan ve bakan çocuklarının isimlerinin karıştığı 17 Aralık soruşturmasını yürüten dönemin emniyet yetkilileri, 2 yıl sonra yine 17 Aralık’ta tutuklandı

android-time 21:02 17 Aralık 2015
17 Aralık operasyonunu yapanlar, 17 Aralık’ta tutuklandı
Bakan ve bakan çocuklarının isimlerinin karıştığı 17 Aralık soruşturmasını yürüten dönemin emniyet yetkilileri, 2 yıl sonra yine 17 Aralık’ta tutuklandı

Saygı ÖZTÜRK / ANKARA
Aralarında dönemin Mali Şube Müdürü Emniyet Amiri Yasin Topçu, Başkomiser Mehmet Akif Üner, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Mehmet Yeşilkaya'nın da bulunduğu 6 şüpheli, kendileri hakkında bir hafta “denetimli serbestlik” kararı veren hakim tarafından, bu kez tutuklandı.

FOTO: CİHAN – 17 Aralık operasyonunu yapan emniyet mensupları, yıldönümünde tutuklandı

Takipsizlik kararıyla sonuçlanan 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları ve kumpas kurdukları iddiasıyla 8 Aralık'ta 20'ye yakın emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı verilmişti. Mahkeme, bazı sanıklar hakkında “denetimli serbestlik” kararı aldı ve şüphelilerin tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

 

YILDÖNÜMÜNDE TUTUKLAMA
9. Sulh Ceza Mahkemesi hakiminin verdiği bu karara İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, 6 şüphelinin serbest bırakılmasına itiraz etti. Nöbetçi İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği itirazı değerlendirdi.

Daha şüphelileri serbest bırakan hakimlik, itirazı kabul etti ve şüpheliler dönemin İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu, eski Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, eski başkomiser Mehmet Akif Üner, Hayri Akın, Duran Denizci ve Alparslan Çalışkan hakkında “atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunması ile bu aşamada adli kontrol tedbirinin yeterli olmayacağı” gerekçesiyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

 

Şüpheli emniyet mensupları haklarında verilen tutuklama kararı sonrası Silivri Cezaevine gönderildi. Böylece, 17 Aralık operasyonunu gerçekleştirenler 17 Aralık'ta tutuklandı. Daha önce de aynı şubenin bazı görevlileri 25 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanmışlardı. Yaklaşık bir yıldır cezaevinde olan emniyet mensupları henüz mahkemeye çıkarılmadı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 21:0517.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more