Reklamsız Sözcü

9 yıldır aradığı böbreği komşu köyde buldu

9 yıldır aradığı böbreği komşu köyde buldu

android-time 10:38 26 Aralık 2015
9 yıldır aradığı böbreği komşu köyde buldu
9 yıldır aradığı böbreği komşu köyde buldu

Mustafa SUİÇMEZÇANAKKALE, (DHA)- ÇANAKKALE`nin merkeze bağlı Yağcılar Köyü`nde oturan ve diyaliz tedavisi gören 55 yaşındaki Reşat Yılmaz, nakil için 9 yıldır beklediği böbreği, 14 kilometre uzaklıktaki komşu Çınarlı Köyü`nde buldu. Beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşince ailesi tarafından organları bağışlanan Çınarlı Köyü`nden 78 yaşındaki Zehra Erğil`in böbreklerinden biri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi`nde Yılmaz`a nakledildi. Sağlığına kavuşan Yılmaz, `Artık rahatça su içip, tuvalete gidebiliyorum` dedi.

Çanakkale Merkez`e bağlı Çınarlı Köyü`nde oturan evli, 1 çocuk, 4 torun sahibi 78 yaşındaki Zehra Erğil, geçen 21 Aralık`ta öğle saatlerinde evinde rahatsızlandı. 112 sağlık ekiplerinin müdahalesi ardından Erğil, Çanakkale Devlet Hastanesi`ne kaldırıldı. Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdiği belirlenen Erğil, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Doktorların müdahalelerine rağmen Erğil`in perşembe günü beyin ölümü gerçekleşti. Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, durumu bildirdiği Erğil`in ailesi organ bağışını kabul etti. Bunun üzerine Bursa`dan gelen bir ekip tarafından Zehra Erğil`in böbrekleri ve karaciğeri alındı. Karaciğer ve böbreklerden teki Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi`nde organ bekleyen uygun hastalara nakledilmek üzüre götürüldü. Diğer böbrek ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde organ bekleyen bir hastaya nakledilmek üzere alındı.

Çanakkale`deki böbrek için en uygun hastanın Yağcılar Köyü`nde oturan 9 yıldan bu yana böbrek nakli bekleyen çiftçi Reşat Yılmaz olduğu belirlendi. Bursa ve İzmir`de gitmediği hastane kalmayan ve nakil bekleyenlerin sayısı fazla olduğu için sıra bir türlü kendisine gelmeyen Yılmaz, Erğil`in böbreğinin kendisine nakledilecek olmasıyla büyük sevinç yaşadı. Eşi, 53 yaşındaki Aliye Yılmaz ile bugün nakil için hastaneye gelen Reşat Yılmaz ameliyata alındı. ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Transplantasyon Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Faruk Özkul ve ekibi tarafından Erğil`in böbreği Yılmaz`a nakledildi.

`İKİ KÖY ARASINDA SEVGİ KÖPRÜSÜ OLUŞTU`

Yrd.Doç.Dr. Faruk Özkul, Yrd.Doç.Dr. Kasım Arık ve ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Mehmet Aşık nakille ilgili bilgi verdi. Yrd.Doç.Dr. Faruk Özkul, şöyle konuştu:

`Hastamız Reşat Yılmaz`a Çınarlı Köyü`nden 78 yaşındaki, beyin ölümü gerçekleştikten sonra onganları bağışlanan bir kadın hastamızın böbreğini naklettik. Burada ilginç olan şey, Yağcılar Köyü`nden olan Yılmaz ile Çınarlı Köyü`ndeki organlarını bağışlayan teyzemizin köylerinin birbirlerine komşu olması. Böbrek bağışıyla bu iki köy arasında da doğal bir sevgi köprüsü oluştu. Biz de buna vesile olduğumuz için çok mutluyuz.`

Yrd.Doç.Dr. Faruk Özkul, ardından sağlığına kavuşan Yılmaz`ı ziyaret edip, `geçmiş olsun` dileğinde bulundu.

`ARTIK RAHAT SU İÇEBİLİYORUM`

Sağlığına kavuşan Reşat Yılmaz, 9 yıldır diyaliz tedavisi gördüğünü anlatırken, `Son 3 yıldır idrarımı yapamıyor, su bile içemiyordum. Naklin ardından daha 24 saat olmadığı halde tuvalete çıkabiliyorum, pet şişe suyu bir dikişte rahatça içebiliyorum. Bugüne kadar tedavi için İzmir ve Bursa`ya pek çok kez gittim. Ama çare komşu köyde çıktı. Bağışlanan böbreğiyle bana hayat veren Zehra Nine`ye de Allah`tan rahmet diliyorum` dedi. Aliye Yılmaz da eşinin sağlığına kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Çanakkale – Mustafa SUİÇMEZ
2015-12-26 10:32:43

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more