Reklamsız Sözcü

AB Bakanı Bozkır: `Demirtaş ve arkadaşlarının açıklamalarını yanlış buluyorum`

AB Bakanı Bozkır: `Demirtaş ve arkadaşlarının açıklamalarını yanlış buluyorum`

android-time 17:18 29 Aralık 2015
AB Bakanı Bozkır: `Demirtaş ve arkadaşlarının açıklamalarını yanlış buluyorum`
AB Bakanı Bozkır: `Demirtaş ve arkadaşlarının açıklamalarını yanlış buluyorum`

Ezgi ÇAPA-Yaşar KAÇMAZİSTANBUL, (DHA) İSTANBUL Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, ‘özyönetim` açıklaması ile ilgili olarak `Millete giderken ortaya konulmamış söylemlerle yeni durumlar yaratılması ve adeta emr-i vakilerle bu ülkede başka bir tablo yaratılmasını milletimiz de devletimiz de kabul etmez. HDP başkanının ve arkadaşlarının bu şekildeki açıklamasını son derece yanlış buluyorum` açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin`i ziyaret etti. Vali Şahin tarafından kapıda karşılanan Bakan Bozkır, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaretin ardından Bakan Volkan Bozkır, Fatih Saraçhane`de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne geçti.

‘AB PROJELERİNİN İSTANBUL`A DAHA FAZLA ULAŞMASI İÇİN UĞRAŞACAĞIZ`

İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından karşılanan Volkan Bozkır, ziyareti ile ilgili olarak `Uzun yıllardır, dünyanın en büyük kentini güzelleştirmek için gecesini gündüzüne katan başkanımızı ziyaret etmekten gurur duyuyorum` ifadelerini kullandı. İBB Başkanı Topbaş da, Bozkır hakkında `Ülkemizi Avrupa Birliğinde en iyi şekilde temsil eden, işi iyi bilen değerli bir insan. Nezaketi ve zarafeti ile de taktir toplayan bir insan` ifadelerini kullandı. AB üyeliği sürecinde önemli bir ivme yakaladıklarını ifade eden Bozkır, `İstanbul her şeye layık bir şehir. AB projelerinin buraya daha fazla ulaşması için, başkanın daha önceki tecrübelerinden istifade edeceğiz. 4,5 milyar Euro`luk bir kaynağımız var. Bunun büyük bir bölümünün İstanbul ve ilçelerine, yerel yönetimlerine, engellilerine, kadınlarına, gençlerine harcanması için hevesliyiz` dedi. Topbaş, Bakan Bozkır`a ‘İstanbul Efsaneleri` isimli bir kitap hediye etti.

`MİLLETİMİZ SEÇİM ÖNCESİ KONUŞULMAYAN SÖYLEMLERLE, EMR-İ VAKİLERLE BAŞKA BİR TABLO YARATILMASINI KABUL ETMEZ`

İkili görüşme öncesinde gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Bozkır, ‘özyönetim` açıklamaları üzerine, `Türkiye Cumhuriyeti 700 yıllık bir tarihten gelen, çok önemli başarılar verilerek kurulmuş bir cumhuriyettir. Böyle önemli bir varlığın unutulduğu ortamlarda Türkiye`yi bölmek, Türkiye`den parça koparmak, devletin giremeyeceği yerler ortaya çıkarmak arzusunda olan vatan haini diyebileceğim bir yaklaşım ortaya çıkmıştır` dedi. Seçim sonuçlarının milletin tercihlerini ortaya koyduğunu vurgulayan Bozkır, `Bütün siyasi partilerin bu sonuçları iyi okuması, tercihler doğrulusunda hareket etmesi mecburiyeti vardır. Millete giderken ortaya konulmamış söylemlerle yeni durumlar yaratılması ve adeta emr-i vakilerle bu ülkede başka bir tablo yaratılmasını milletimiz de devletimiz de kabul etmez. HDP başkanının ve arkadaşlarının bu şekildeki açıklamasını son derece yanlış buluyorum. Bunu hiçbir şekilde kabul etmediğimi ifade ediyorum` dedi. Bozkır, konuşmasına `Bu ülkede ‘öteki` kavramını kaldırmaya çalışırken, bu şekilde bölücü açıklamalarla gündem yaratmak ülkemiz ve milletimiz için doğru bir yaklaşım değildir. En doğru cevabı yekvücut halinde milletimiz verecektir` şeklinde devam etti.

AB İLE VİZE UYGULAMASI EKİM 2016`DA KALKACAK

Doğu`da yaşanan terör olayları nedeniyle vatandaşların evlerini terk etmek zorunda kalmalarının AB`nin vize muafiyeti sürecinde etki edip etmeyeceği sorusuna yanıt everen Bozkır, `Güneydoğu`da yaşanan terör olayları nedeniyle, terörist baskılar sonucu yuvalarını terk eden bir grup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vardır. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti bütün bu ele geçirilmek istenen noktaları temizlediklerinde bu insanlarımız tekrar yuvalarına döneceklerdir. AB bakımından bu dalgalarının mülteci akınlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Türkiye ile vize çoktan kalkması gereken bir husustur` dedi. Vize uygulamasının 1980 darbesinin hediyelerinden biri olduğunu belirten Bozkır, `Vize inşallah 2016 Ekim ayında kalkacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yaklaşık 36 yıl aradan sonra Schengen bölgesine vizesiz gidecekler. Bunun için birkaç yasanın meclisten geçmesi gerekiyor. Şubat ayı sonunda bu yasalar paket olarak geçecek, hiçbir sorun gözükmüyor` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul Fatih – Ezgi ÇAPA-Yaşar KAÇMAZ
2015-12-29 17:10:27

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more