Reklamsız Sözcü

ABD’den çok önemli adım

"Başika'dan çekilin" diyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye geliyor.

android-time 09:11 31 Aralık 2015
ABD’den çok önemli adım
"Başika'dan çekilin" diyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye geliyor.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

Türkiye ile son dönemde Suriye’de PYD’ye silah verilmesi, Başika’ya gönderilen ek askeri Türk birliğinin geri çekilmesi gibi konularda ters düşen ABD, ilişkilere en üst düzeyde el attı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu arayarak, “Başika’dan geri çekilin diyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ocak’ta Türkiye’ye geliyor.17 Ocak haftasında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelecek. Biden’ın Türkiye’ye 20 Ocak’ta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılıp, bir konuşma yaptıktan sonra gelmesi bekleniyor.

FOTO:Reuters Joe Biden, Başika kampı konusunda Türkiye’yi suçlamıştı.

 

“TÜRKİYE SURİYE’DE IŞİD’E DESTEK VERİYOR” DEMİŞ;
ARDINDAN “ÜZGÜNÜM” AÇIKLAMASI YAPIP, TÜRKİYE’YE GELMİŞTİ

ABD Başkan Yardımcısı Biden geçmişte Türk yetkililerle sıkıntılı durumlar yaşamıştı. Ekim 2014’te Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi IŞİD’e destek vermekle suçlayan Biden’in bu konuşması, Ankara-Washington hattında büyük sorun olmuştu. 

Ankara’nın rahatsızlığını sert sözlerle iletmesi üzerine Biden, “üzgünüm” açıklaması yapmıştı. Biden, “üzgünüm” açıklamasından hemen sonra da Türkiye’ye gelerek, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, “gönül almıştı”.

“BAŞİKA’DAN ÇEKİLİN” DEDİ, YİNE GELİYOR

Biden, son olarak da Başika’ya Türkiye’nin gönderdiği askerler nedeniyle Ankara ile sıkıntı yaşamıştı. Başbakan Davutoğlu’na telefon ederek, “askerleri çekin” diyen Biden, bunu ofisinden yapılan yazılı bir açıklamayla da kamuoyuna duyurmuştu. 

Davutoğlu daha sonra yaptığı açıklamada “Biden çekilin demedi” ifadesini kullanmış, bunun üzerine de ABD Başkanı Barack Obama devreye girerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aramış, Obama da “Başika’dan çekilin” demişti. ABD’den ard arda gelen bu açıklamaların ardından Türkiye de, Başika’ya gönderdiği ek askeri birliği geri çekmişti.
Biden, bu kez de yaşanan “Başika gerginliğinin” ardından, yine Türkiye’ye geliyor.

2011’DE DE İRAN KONUSUNDA DA TÜRKİYE’Yİ ELEŞTİRMİŞ;
HEMEN ARDINDAN ERDOĞAN’I EVİNDE ZİYARET ETMİŞTİ

Biden, 2011 yılında da Türkiye’yi bu kez İran nedeniyle eleştirmişti. O dönemde İran’ın nükleer programı nedeniyle koyulan uluslararası yaptırımlara Türkiye’nin katılmamasını sert sözlerle eleştiren ABD Başkan Yardımcısı, hemen ardından yine Türkiye’ye gelmişti.
Biden, Aralık 2011’de İstanbul’da, o dönem Başbakanlık görevinde olan Erdoğan’ı evinde ziyaret etmişti. Biden’in ziyareti, bir operasyon geçiren Erdoğan’a “geçmiş olsun” ziyareti olarak açıklanmış, ancak görüşmede yine dış politika konuları, özellikle de İran konusunda yaşanan gerilim ele alınmıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:3331.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more