Reklamsız Sözcü

Adana eski Emniyet Müdürü Avcı` ve 6 polise `paralel yapı` gözaltısı (2)

Adana eski Emniyet Müdürü Avcı` ve 6 polise `paralel yapı` gözaltısı (2)

android-time 12:29 30 Aralık 2015
Adana eski Emniyet Müdürü Avcı` ve 6 polise `paralel yapı` gözaltısı (2)
Adana eski Emniyet Müdürü Avcı` ve 6 polise `paralel yapı` gözaltısı (2)

BİLGİYİ KADIN KATİP SIZDIRDI

Bu sabah Adana eski emniyet müdürlerinden Mehmet Avcı`nın da aralarında bulunduğuğu 6 gözaltı operasyonu soruşturmasında, Adana`daki operasyonlarla ilgili bilgilerin adliyede görevli kadın memur Z.Y. tarafından sızdırıldığı, babasının `devlet içindeki paralel yapı ile ilişkisi bulunduğu` iddia edildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı KOM Şubesi ekiplerinin sabah saatlerinde eş zamanlı olarak başlattığı operasyonda 9 adrese eş zamanlı olarak gidildi. Aynı dönemde Adana`da görev yapan eski İl Emniyet Müdürü Mehmet Avcı`nın yanısıra, 1`inci sınıf Emniyet Müdürü Ahmet Mithat Dobur, halen görevde olan bir komiser, bir polis memuru ile adliyede görev yapan kadın katip Z.Y. ve babası E.Y. gözaltına alınırken, 17-25 Aralık operasyonları sonrasında açığa alınıp, daha sonra emekliye sevk edilen İ.B., E.Y. ve Y.Z.T. ise evlerinde bulunamadı.

SORUŞTURMA DİYARBAKIR`DAN BAŞLATILDI

Adana`da gerçekleştirilen operasyonun temellerinin, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü`nce yürütülen soruşturmanın genişletilmesi ile gerçekleştiği öğrenildi. İddiaya göre, 2011 yılına kadar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü`nde KOM Şube Müdürlüğü yapan Halil Dağ hakkında PYD soruşturması kapsamında yakalama kararı çıktı. Adana`da oturan Dağ`ın yakalanması için Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Adana`ya talimat gönderdi. Talimatı alan Adana polisi, Halil Dağ`ı evinde bulumadı. Operasyonu haber alan Dağ`ın, ekiplerin baskınından 1 saat önce evden ayrıldığı belirlendi. Dağ`a bilginin kim tarafından sızdırıldığını ve kaçmasına yardım edenlerin bulunması için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. Diyarbakır Emniyeti`nin yürüttüğü soruşturmada evinde bulunamayan Halil Dağ, daha sonra yakalanıp, ifade verdikten sonra serbest kaldı.

Adana`daki operasyon bilgisinin sızdırılması üzerine çalışma başlatan polis yaptığı araştırmada, Halil Dağ hakkındaki yakalama kararının adliyede görevli Z.Y. tarafından öğrenildiği paralel yapı ile bağlantısı olan babası E.Y.`yi uyarıp, kaçırılması için plan yapılmasını istediği saptandı. Adana eski İl Emniyet Müdürü Mehmet Avcı ve Ahmet Mithat Dobur`un da aralarında bulunduğu bir grup üst düzey emniyet müdürü ile temasa geçen E.Y.`nin, Dağ`ı kaçırılmasını sağladığı anlaşıldı.

Fatih KARAÇALIADANA, (DHA)-

DHA-Güvenlik – Türkiye-Adana – Fatih KARACALI
2015-12-30 12:22:46

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:3030.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more