Reklamsız Sözcü

Adliyedeki eylem devam ediyor: CHP`li vekil destek verdi

Adliyedeki eylem devam ediyor: CHP`li vekil destek verdi

android-time 14:43 28 Aralık 2015
Adliyedeki eylem devam ediyor: CHP`li vekil destek verdi
Adliyedeki eylem devam ediyor: CHP`li vekil destek verdi

Uğur AYAZSIN İSTANBUL, (DHA) KARTAL`daki Anadolu Adalet Sarayı`nda maaşlarını alamadıkları ve işten çıkarıldıklarını öne süren yemekhane ve çayocağı işçilerinin 4 Aralık`ta başlattığı eylem bugün de devam etti.

Geçen süre içinde işe geri alınmadıklarını belirten 32 işçi adliye önünde 11.30 toplandı. İşçilere hâkimler, savcılar, avukatlar ve CHP Milletvekili Barış Yarkadaş destek verdi. İşçiler üzerinde `Patron-İdare işbirliği ile işten atıldık, İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz` yazılı pankart açtılar. Slogan atarak adliyenin girişine yürüyen gruba, polis engel oldu. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş`ın polislerle görüşmesi sonucu, başsavcı ile grup içerisinden oluşturulan bir heyetin görüşmesi kararlaştırıldı. Grup içerisinden oluşturulan heyet işçilerin tekrar işlerine dönmesi ve maaşların yatırılması için başsavcı ile görüşmeye gitti. Grubun kalanı ise pankartları yere bırakarak eylemi oturarak sürdürdü.

CHP`Lİ VEKİLDEN İŞÇİLERE DESTEK

Eylemde konuşan CHP Milletvekili Yarkadaş, `Adalet sarayında adalet arıyoruz. Adalet sarayındaki adalet arayışımızın önü yasadışı biçimde, başsavcının keyfi tutumu sebebiyle TOMA`larla ve çevik kuvvet güçleriyle kesilmiş durumda. Ne istiyor işçi arkadaşlarımız; iş istiyor, ekmek istiyor, adalet istiyor. Bu arkadaşlarımız 3 aydır maaşlarını alamıyor. Çünkü başsavcılık ve adalet bakanlığı adalet sarayını bir ticarethane gibi işletmeye, bir ticarethane gibi ayakta tutmaya çalışıyor` dedi.

`İŞÇİLER TEHDİT EDİLİYOR`

İhalenin verildiği taşeron şirketin işçilerin parasını ödemediğini iddia eden Yarkadaş, `İhaleyi verdikleri şirketler adalet bakanlığına ödemesi gereken paraları ödemiyor, bırakıp gidiyor. Onun yerine getirilen şirket 3 ay önce yine aynı işçi arkadaşlarımızın parasını ödemeyen şirket. Bu işçi arkadaşlarımız maaşlarını istedikleri için ihaleyi yeni alan şirket tarafından tehdit ediliyor. `Sizi evlerinizden alırız, siz bizi tanımıyorsunuz` deniliyor. Burası bir adalet sarayı mıdır? Eşkıya düzeninin temsilciliği midir? Ben şimdi o işçi arkadaşlarımızı tehdit eden taşeron şirketin sahibine adresimi veriyorum; Türkiye Büyük Millet Meclisi 4. Kat 4070 no`lu oda. Gel beni oradan al bakalım` ifadesini kullandı.

`ADALET BAKANINA İŞÇİLERİN DURUMUNU SORDUM`

Barış Yarkadaş, son olarak işçilerin sorunlarını adalet bakanına sorduğunu belirterek, `Adalet bakanına birkaç gün önce mecliste yüzüne bizzat sordum; Kartal Adliyesi`ndeki taşeron işçilerinin maaşlarını neden ödetmiyorsunuz? Adalet bakanı sorumu duyduktan sonra meclisi terketti. Türkiye böyle yönetilmez. Siz adalet bakanıysanız adalet sarayındaki bu soruna çözüm bulmalısınız. Kaçarak, yok sayarak bu sorunları çözemezsiniz` diye konuştu.

Olaysız biten eylemde polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul Merkez – Uğur AYAZSIN
2015-12-28 14:35:36

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more