Reklamsız Sözcü

Ahmet Davutoğlu: Sovyet propaganda makinesi

Azerbaycan'a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu hareket öncesi Esenboğa'da açıklamalar yaptı.

android-time 10:06 3 Aralık 2015
Ahmet Davutoğlu: Sovyet propaganda makinesi
Azerbaycan'a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu hareket öncesi Esenboğa'da açıklamalar yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın IŞİD’den petrol alımı iddiaları ve Suriye sınırının güvenliği konusunda “Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Pravda palavraları diye anılırdı. Önce kendileri uydurur sonra kendileri de inanırlardı. Sovyet özellikleri birer birer ortaya çıkıyor” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı, harita ve video ile desteklediği açıklamasında IŞİD petrolünün Türkiye’ye taşındığını iddia etmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu, Rusya’nın Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddialarına ilişkin, “Bu Sovyetik propaganda makinesinin yalanlarına kimse itibar etmez. Kimse, yalanlarla, iftiralarla Türkiye’yi yanlış bir resmin içine koyamaz” dedi.

Türkiye’nin Azerbaycan’dan Doğalgaz talebini arttırıp arttırmayacağına ilişkin bir soruya Davutoğlu, “Bu yeni konjonktürde hem yaşananları hem sayın cumhurbaşkanı Aliyev ve başbakan ile kapsamlı bir şekilde mutlaka ele alacağız. Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji işbirliğinin artması yönünde temaslarda bulunacağız. Böyle bir olay yaşanmamış olsa da biz zaten Azerbaycan’da en yoğun enerji işbirliğini sürdürme iradesine sahibiz. Rusya ile olan ilişkilerimizden bağımsız olarak Azerbaycan ile ilişkilerimiz gelişmiştir, gelişecektir” diye yanıt verdi.

Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddialarına ilişkin ABD’den yapılan açıklamaların Türkiye’nin yaptığı açıklamaları desteklediğini ve Sovyetler Birliği döneminden verdiği örneklerle iddiada bulunan Rusya’yı eleştiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Yapılan açıklamalar bana gençliğimi hatırlatıyor. Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi. Bunlar, ‘Pravda yalanları, palavraları’ diye anılırdı. Rusya’nın son 20-25 yıl içerisinde, soğuk savaş sonrasında unuttuğunu zannettiğimiz özellikleri, Sovyetler’den kalan Sovyetik özellikleri birer birer ortaya çıkıyor. Bu Sovyetik propaganda makinesinin yalanlarına kimse itibar etmez.”

“KİMSE, YALANLARLA, İFTİRALARLA TÜRKİYE’Yİ YANLIŞ BİR RESMİN İÇİNE KOYAMAZ”

Bacşbakan Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bu sorunları örtmek için bir propaganda mekanizmasını çalıştırmak eskiden olan bir özellikti, şimdi kendini ortaya çıkarıyor. Türkiye-Suriye sınırı bütün dünya tarafından gözlenen bir sınır. Burada DEAŞ’tan petrol alacağız da satacağız da…böyle bir şeyin tartışılması bile akla ziyan. Her gün çok sayıda ülkenin koalisyon olarak uçuş yaptığı bölgede kirli bir alışverişten bahsetmenin anlamı yok. Ellerinde bir delil varsa ortaya koyarlar. Aksine DEAŞ’ın Suriye rejimiyle girdiği kirli işler konusunda bir çok delil var. Kimse, yalanlarla, iftiralarla Türkiye’yi yanlış bir resmin içine koyamaz.”

“RUS OPERASYONLARI DEAŞ’IN SÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN FAKTÖRLERDEN BİRİ”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye ile 911 kilometre uzunluğundaki sınırda ahlaki sorumlulukları gereği mültecileri aldıklırını ifade ederken, şöyle dedi:

“Stratejik sorumluluğumuz var, güvenliğimizi sağlamak. AB sınırına yönelen mülteci akınına dur diyebiliyor mu? Ki bizim sınırımızın diğer tarafında işleyen bir yönetim de yok. Rusya’nın Azaz’a karşı yaptığı operasyon DEAŞ’a karşı mücadele eden muhaliflere yönelik. Rusya’nın DEAŞ’a karşı olmayan operasyonları, DEAŞ’ın sınırımızdan sökülmesini de engelleyen faktörlerden biri.”

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:3603.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more