Reklamsız Sözcü

Amerika, Irak’ın işgali için istediği üsleri bir bir alıyor

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi söz düellosuyla derinleşirken....

android-time 06:49 5 Aralık 2015
Amerika, Irak’ın işgali için istediği üsleri bir bir alıyor
Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi söz düellosuyla derinleşirken....

Saygı Öztürk

Reddedilen 1 Mart Tezkeresi'yle 62 bin askerini Türkiye'de konuşlandırmak için izin alamayan ABD'nin, bu istekleri 12 yıl sonra yerine getiriliyor. Amerikalılar, Diyarbakır
Üssü'nde 90 bin metrekarelik alana karargah kuruyor

1000 PERSONELİ BARINDIRABİLECEK KAPASİTEDE
Uydu fotoğrafında, Diyarbakır'daki ABD prefabrik tesislerinin 1000 personeli barındırabilecek kapasitede olduğu tespit edildi. Tesislerin harekat destek üssü olarak kullanılabileceği belirtildi.

ABD'nin Irak'ı işgal etmeye hazırlandığı 2003 yılında, Türk-Amerikan ilişkilerindeki en önemli kırılma noktalarından biri yaşanmıştı. Amerika, işgali kolaylaştırmak için Türkiye'ye 62 bin askerini ve 250 savaş uçağını konuşlandırmak istiyordu. Bunların yanısıra havaalanı ve limanlardan da yararlanmak istiyordu. Ancak tüm bu taleplere izin veren tezkere, 1 Mart 2003'te TBMM tarafından reddedilince Washington'da büyük şok yaşanmıştı.

Uzun süre tartışılan hatta Irak'taki gelişmeler üzerinde önemli rol oynayan bu kararın üzerinden 12 yıldan fazla zaman geçti. O gün talepleri reddedilen ABD, bu isteklerini sessiz-sedasız elde etti. Diyarbakır Ana Jet Üs Komutanlığı'nda ABD'lilere yaklaşık 90 bin metrekarelik bir alan tahsis edildiği ve bu alanda önemli ölçüde yapılaşmanın gerçekleştirildiği anlaşıldı.

Bu konudaki ilk iddia Aydınlık gazetesi tarafından gündeme getirildi. Balyoz Davası'nda yargılanan ve daha sonra emekliye sevk edilen Pilot Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, olayla ilgili bazı ayrıntıları SÖZCÜ'ye anlattı:

İncirlik dar geldi Diyarbakır'a da yerleştiler

MECLİS'TEN ONAY ALINMADI

22 Temmuz 2015'te Bakanlar Kurulu'nda imzalanan mutabakat kapsamında, İncirlik Üssü'nün yanı sıra bazı üs ve limanları başta ABD olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin kullanımına açılmasına izin verilmişti. Ancak bu mutabakat muhtırası, gizli bir Bakanlar Kurulu kararı olarak imzalandı. Anayasa'ya göre, ABD askerlerinin üs ve limanlardaki varlığı için ayrı bir meclis kararı gerekmesine rağmen bu izin TBMM'den alınmadı.

İNŞAATIN BÜYÜK KISMI TAMAM

Ağustos-Eylül 2015 döneminde Diyarbakır'a gelen ABD'li ekip kendilerine pistin batısında tahsis edilen yerde prefabrik tesislerin inşasına başladı. 23 Eylül 2015 tarihli uydu fotoğrafında çalışmaların çok hızlı ilerlediği ve 2015 Aralık ayı itibariyle büyük bir bölümünün tamamlandığı göze çarpıyor.
İlk aşamada ABD'nin 3 adet HH-60G Pave Hawk Sikorsky helikopteri ve 1 adet HC-130J Combat King uçağının yanı sıra 300 personel, IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yapılacak olan arama-kurtarma faaliyetleri için Diyarbakır Hava Üssü'ne intikal ettirildi.

BU NEYİN KARŞILIĞI?

ABD ve müttefiklerinin İncirlik ve Diyarbakır'da elde ettikleri kazanımların tümü uzun bir süre Türkiye'de kalacaklarını ve yerleştiklerini gösteriyor. ABD, 2003 yılında elde edemediği kazanımlarını tekrar elde etti. ‘Bu neyin karşılığında?' sorusunu da beraber getirdi. Gelişmeler başta PKK ile mücadele olmak üzere Türkiye'nin bütünlüğünü ve egemenliğini ciddi şekilde tehdit ediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more