Reklamsız Sözcü

Ankara’da canlı bomba yakalandı!

Ankara'da yılbaşı öncesi eylem hazırlığında 2 canlı bomba üzerlerindeki bomba yelekleriyle birlikte yakalandı.

android-time 11:41 30 Aralık 2015
Ankara’da canlı bomba yakalandı!
Ankara'da yılbaşı öncesi eylem hazırlığında 2 canlı bomba üzerlerindeki bomba yelekleriyle birlikte yakalandı.

 

ASUMAN ARANCA/ANKARA

Başkent’i kana bulayan 10 Ekim’deki canlı bomba saldırısının ardından polis yeni bir katliamı engelleyerek 2 canlı bombayı kıskıvrak yakaladı. İki canlı bombanın, Mamak’ta kiraladıkları evde canlı bomba yelekleri ve bu yeleklerin içerisinde patlamaya hazır, çelik bilye ve çubuklarla güçlendirilmiş bomba düzenekleri ile 20 kilo TNT ele geçirildi. Her ikisi de Türk olan IŞİD üyelerinin, Suriye’de eğitim gördükten sonra 1 ay önce Türkiye’ye geldikleri, başkentin merkezindeki Kızılay AVM ile Sakarya Caddesi'ndeki bir türkü barı kana bulamayı hedefledikleri, her iki mekanda da keşif yaptıkları tespit edildi.

Foto: DHA -Canlı bombalar düzeneklerle birlikte yakalandı

TÜRKÜ BAR VE AVM HEDEFTE

Ankara’da 10 Ekim'de tren garı önündeki barış mitingini kana bulayarak 102 kişinin ölümüne neden olan IŞİD'in yeni bir eylemi polisin operasyonuyla son anda önlendi. Ankara Emniyeti'ne bağlı terör ve istihbarat birimleri, Suriye'den iki canlı bombanın eylem için Ankara'ya geldiğini belirledi. Yapılan çalışma sonucunda, iki canlı bombanın Mamak’ın Yakup Abdal semtinde bir evde kaldıkları tespit edildi. Devam eden takipte, zanlıların, Kızılay Sakarya caddesindeki bir türkü bar ile Başkentin göbeğindeki Kızılay AVM’de keşif yaptıkları, yılbaşı gecesini kana bulamak için hazırlıkta oldukları anlaşıldı.

SURİYE’DE EĞİTİM ALMIŞLAR

Operasyon sonucunda Musa Canöz ve Adnan Yıldırım isimli iki erkek şüpheli gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüphelilerin, 10 Ekim'deki saldırının bir benzerini yaşatacak düzeyde patlayıcı bulundurdukları evde, 20 kilo TNT ile canlı bomba yelekleri ve bu yeleklerin içerisinde patlamaya hazır, çelik bilye ve çubuklarla güçlendirilmiş bomba düzenekleri ele geçirildi. Canöz ve Yıldırım'ın ailelerinin de Ankara'da yaşadığı ve iki zanlının bir süre önce Suriye’nin Rakka şehrinde IŞİD’den eğitim alarak Ankara’ya döndükleri belirlendi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bu arada Ankara Valiliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yapmış olduğu çalışmalara işaret edilerek, şu açıklamayı yaptı:

“Yılbaşında eylem yapmak üzere Ankara'nın çeşitli yerlerinde keşif yaptıkları belirlenen (M.C) ve (A.Y) isimli iki (DEAŞ) terör örgütü mensubu, 30 Aralık 2015 tarihinde yapılan başarılı bir operasyonla harekete geçmelerine fırsat verilmeden yakalanmışlardır. Yakalanan terör örgütü mensupları ile birlikte 1 adet kullanıma hazır bomba yeleği, 1 adet kullanıma hazır bomba düzenekli demir bilye ve çubuklarla beslenmiş sırt çantası ve bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirilmiştir, olayla ilgili inceleme ve soruşturmalara devam edilmektedir”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 20:3730.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more