Reklamsız Sözcü

Ankara’da otoparklar ücretsiz oluyor

Ankara'da esnafla otoparkçıları karşı karşıya getiren 'yol kenarı otoparkları' 15 Temmuz'dan itibaren ücretsiz olacak.

android-time 14:46 11 Temmuz 2015
Ankara’da otoparklar ücretsiz oluyor
Ankara'da esnafla otoparkçıları karşı karşıya getiren 'yol kenarı otoparkları' 15 Temmuz'dan itibaren ücretsiz olacak.

Günlerdir devam eden tartışmardan sonra, Rüzgarlı sokakta esnafla otoparkçıların kavgasında Mehmet Karagöz’ün öldürülmesiyle sonuçlanan olaylar bardağı taşıran son damla oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yol kenarı otoparklarının 15 Temmuz’dan itibaren ücretsiz olacağını açıkladı. Karar, Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Gökçek’in açıklamasından 1,5 saat sonra otoparkların ücretsiz olması hakkında hazırlanan Başkanlık Yazısı, hızlı bir şekilde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getirildi. Ek gündem maddesi olarak okunan Başkanlık Yazısı, oy birliğiyle kabul edildi. Kararla birlikte yol kenarı otoparkların ücretsiz olması kesinleşti.

Başkanlık Yazısı’nda, kiracılar tarafından işletilen otoparklarda vatandaşlar tarafından sık sık şikayetlerin gelmekte olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Otopark işletilen yerdeki esnafla sıkıntı olayların yaşanmasının yanı sıra otoların park şeklinin değiştirilmesi nedeniyle belediyemizce belirtilen şeklin dışında sokağa (dik yada yan park yaptırılması) nedeniyle trafik sıkışlığının yanında vatandaş ve esnafla gereksiz tartışmaların yaşandığı görülmekte olup bu hususta gerekli tedbirlerin belediyemizce alınması zarureti bulunmaktadır.

'Parsel parsel' ölüm getirdi

‘Parsel parsel’ ölüm getirdi

Diğer taraftan bu alt kiracılarla ilgili sözleşmeye aykırı iş ve işlemlerde de tutanaklara bağlanmış olmasına rağmen, yapılan uyarılara rağmen kira sözleşmesinde/ protokollerle belirtildiği şekilde çalıştırılmaması nedeniyle bu aykırı durumların da düzelmediği tespit edildiğinden, gerek vatandaşların yoğun şikayetleri, gerekse bu yol boyu otoparkların hepsinin bulunduğu cadde ve sokaklardaki güvenliğin sağlanması, trafiğin emniyetli ve sağlıklı ir şekilde akışının sağlanabilmesi, gerekse alt kiracıların sözleşmeye/protokole aykırı işletme yapmaları dikkate alındığından ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri LTD. ŞTİ.’ne kiralanmış/işletme hakları devredilmiş olan yol boyu otoparkların mevcut kira sözleşmelerinin-protokollerinin kiracılık/işletme haklarının iptal edilerek bu yerlerin ücretsiz olarak Ankara halkı ile esnafımızın kullanımına bırakılması hususlarında karar alınabilmesi için…”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more