Reklamsız Sözcü

AYM’den TİB’e sansür yetkisine vize!

Anayasa Mahkemesi, İnternet Yasası'nda da değişiklik yapan 6518 sayılı Kanun'un bazı hükümlerini iptal etti.

android-time 20:54 8 Aralık 2015
AYM’den TİB’e sansür yetkisine vize!
Anayasa Mahkemesi, İnternet Yasası'nda da değişiklik yapan 6518 sayılı Kanun'un bazı hükümlerini iptal etti.

Asuman ARANCA/ANKARA
Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda tartışma yaratan İnternet Yasası’nın bazı hükümlerini iptal etti.

Ancak Yüksek Mahkeme, yasanın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) hakim kararı olmaksızın internet ortamında yapılan yayın içeriğini durdurma yetkisi veren hükümlerinin iptal istemlerini reddetti. Bu karara göre TİB, mahkeme kararı olmaksızın site kapamaları ve engellemeler yapmaya devam edebilecek.

TİB BAŞKANINA OLAĞANÜSTÜ YETKİ
Kamuoyunda uzun süre tartışma yaratan İnternet Yasası ile TİB Başkanı’na, “milli güvenlik, kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden birinin varlığına kanaat getirmesi durumunda 4 saat içinde istediği sayıda internet sitesine erişimi kapatabilme” yetkisi verilmişti. Kapanmadan sonra 72 saat içinde aksi yönde bir mahkeme kararı çıkmazsa, TİB başkanının bu tasarrufunun sürekli bir uygulama haline gelebilecek olması uzun süre tartışılmıştı. Söz konusu yasa Nisan ayında yürürlüğe girmiş, bu arada CHP, yasanın bazı hükümlerinin iptali için AYM’ye başvurmuştu.

TİB SANSÜRE DEVAM EDECEK
AYM, dün CHP’nin bu başvurusunu gündemine alarak karara bağladı. Yüksek Mahkeme, TİB’e yayın içeriğini durdurma yetkisi veren hükümlerin iptal istemlerini reddetti. Kanunun 4. maddesine eklenen “İçerik sağlayıcı, Başkanlığın bu Kanun ve diğer kanunlarla verilen görevlerinin ifası kapsamında, talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Başkanlığa teslim eder ve Başkanlıkça bildirilen tedbirleri alır” şeklindeki hüküm ise AYM’ce iptal edildi.

TRAFİK BİLGİLERİ SAKLANMAYACAK
Ayrıca kanunun 5. Maddesinin, 3, 4, 5 ve 6. fıkralarının da iptaline karar verildi. 3. fıkra, “Yer sağlayıcı, yer sağladığı hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla yükümlüdür”, 4. fıkra, “Yer sağlayıcılar, yönetmelikle belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yaptıkları işin niteliğine göre sınıflandırılabilir ve hak ve yükümlülükleri itibarıyla farklılaştırılabilirler” hükümlerini içeriyordu.

ERİŞİM SAĞLAYICILARIN TİB’E BİLGİ VERME ZORUNLULUĞU KALKTI
İptal edilen 5. fıkra, yer sağlayıcılara, istenilen bilgileri TİB’e teslim etme zorunluluğu getirirken, 6. fıkra da, “kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcılara TİB tarafından para cezası verilebilmesini” mümkün kılıyordu. AYM ayrıca, erişim sağlayıcılara, engellenen yayınlarla ilgili alternatif erişim yollarını engelleyici tedbir alma yükümlülüğü getiren maddeyi de iptal etti. İptal hükümleri, kararın gerekçesi Resmi Gazetede yayımlandıktan 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 22:5708.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more