Reklamsız Sözcü

Barzani ile PKK’nın arası açıldı!

Barzani'in partisi IKDP, PKK'ya "Kürtlerin arasını karıştırmak sizin mesleğiniz olmuş" diye seslendi.

android-time 10:54 16 Aralık 2015
Barzani ile PKK’nın arası açıldı!
Barzani'in partisi IKDP, PKK'ya "Kürtlerin arasını karıştırmak sizin mesleğiniz olmuş" diye seslendi.

Zeynep GÜRCANLI/ANKARA

Kandil’e evsahipliği yapan Mesud Barzani’nin partisi ile terör örgütü PKK arasında kriz çıktı. Terör örgütünün şehir yapılanması olan KCK, Barzani’nin Türkiye’ye yaptığı ziyareti ve Türk askerlerinin Irak’ta konuşlandırılmasını eleştiren yazılı bir açıklama yapınca, Barzani’nin liderliğindeki Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nden (IKDP) çok sert yanıt geldi. IKDP, PKK terör örgütüne “Kürtlerin hayatını karıştırmak sizin mesleğiniz olmuş” dedi.

FOTO:DHA PKK’nın açıklamasına Barzani’nin partisi sert sözlerle yanıt verdi.

Irak’ın kuzeyindeki özerk bölge yönetimi ile PKK terör örgütünün arasındaki gerginlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son dönemde Kandil’e yönelik yoğun hava harekatlarına Barzani yönetiminin ses çıkarmaması ile başlamıştı. Barzani’nin geçen hafta Ankara’ya yaptığı ziyaret ile artan gerginlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Başika’dan geri çektiği asker ve tankları, Kuzey Irak Kürt yönetiminin kontrolü altındaki bölgede yer alan Bamerni’ye konuşlandırması ile doruğa çıktı.  Barzani’nin ziyaretinin ardında yazılı bir açıklama yapan PKK’nın sözde şehir örgütlenmesi KCK, hem ziyareti hem de Türk askerinin Kuzey Irak’a konuşlanmasını eleştirdi.

“KÜRTLERİN HAYATINI KARIŞTIRMAK SİZİN MESLEĞİNİZ OLMUŞ”

KCK açıklamasına yanıt ise, Barzani’nin liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nden geldi. IKDP resmi sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, PKK terör örgütüne yönelik “Kürtlerin hayatını karıştırmak sizin mesleğiniz olmuş. Türkiye’deki birçok köyde hayatı ortadan kaldırmak ile meşgulsünüz” ifadesi kullanıldı. KDP açıklamasında ayrıca, KCK’ya “Kürt milletine sorun çıkarmaktan başka ne yaptınız?” sorusu da yöneltildi.

“500 KÖYÜMÜZ HARABE OLDU. ÜSTELİK ONARMAMIZA DA İZİN VERMİYORSUNUZ..”

Barzani’nin partisi IKDP’nin açıklamasında, PKK yüzünden Kuzey Irak’ta bulunan 500 köyün “harabe haline geldiği” de belirtilerek, PKK teröristlerinin bu köylerin yeniden inşası konusunda zorluk çıkarmasından da yakınıldı. KDP açıklamasında “Oralardaki köylerde hayat adına bir şey kalmadı ve insanlar göç etti” ifadelerine yer verildi.

BARZANİ’DEN PKK İTİRAFI!

Açıklamanın bir diğer ilginç ayrıntısı ise, Barzani’nin partisi’nin PKK’ya yıllarca verdiği destek konusunda yaptığı itiraf ve bundan duyulan pişmanlığın dile getirilmesi oldu. KDP açıklamısında, Türk askerinin Kuzey Irak’a konuşlanmasının “KCK’nın yanlış  siyaseti” nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi. Açıklamada, “KDP neden sizin yanlış  siyasetinizin bedelini ödesin, daha ne yapsın? KDP, birçok sebepten dolayı Kürdistan halkı ve toprağı için bedelle sonuçlanan zulmünüzü bile milletten  saklamıştır” denildi.

“KÜRT HALKININ ÖNÜNDEKİ ASIL SORUN SİZSİNİZ…”

KDP açıklamasında, Kürt halkı önündeki asıl sorunun PKK olduğu da vurgulandı. Açıklamada, PKK’nın ve onun şehir yapılanması KCK’nın ne istediğini, Kürtler dahil ‘kimsenin bilmediği’ vurgulanarak, “Kimse neyin  peşinde olup, kim tarafından öne sürüldüğünüzü bilmiyor. Kürt milletine sorun ve  engel çıkarmaktan başka ne yaptınız? Neden gidip sorunlarınızı Türkiye ile çözmüyorsunuz?” denildi.

 


Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:3216.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more