Reklamsız Sözcü

Başbakan sözünü tutsun, taşeron sistemi kaldırılsın

Hükümet’ten kadro bekleyen taşeron işçiler yurt çapında eş zamanlı eylem başlattı.

android-time 14:18 9 Aralık 2015
Başbakan sözünü tutsun, taşeron sistemi kaldırılsın
Hükümet’ten kadro bekleyen taşeron işçiler yurt çapında eş zamanlı eylem başlattı.

Gökmen ULU / İZMİR

İzmir'in Konak İlçesi'nde bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin önünde toplanan işçiler Hükümet’e seslendi: “Başbakan sözünü tutsun. Taşeron sistemi kaldırılsın.”

İzmir Konak’ta taşeron sistemini protesto eden vatandaşlar bir araya geldi…

MAHKEME KARARLARI UYGULANSIN

DİSK'in organize ettiği eyleme KESK, sivil toplum kuruluşları, bazı siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş destek verirken, kadro talebi için imza kampanyası başlatıldı.

Taşeron işçilerin kadro talepleri için başlatılan imza kampanyasına destek büyüyor.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, taşeron işçi sayısının 1 milyon kişiye ulaştığını vurgulayarak, “Türkiye'de taşeron uygulaması hem bir özelleştirme yöntemi olarak, hem de işçileri düşük ücretle hakları kısıtlanarak, sendikal örgütlenme ve iş güvencesinden yoksun biçimde çalıştırmanın bir aracı olarak 2002 yılından bu yana hızla yaygınlaşmıştır. Kamu kurumunda taşeronlaşma uygulamalarının birçoğu iş yasasına aykırı olarak gerçekleşmiştir. Mahkemeler işçinin haklı, kamu kurumlarının haksız olduğuna hükmetmiştir. Mahkeme kararlarının uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

SİYASİ AHLAK GEREĞİ SÖZÜNÜZÜ TUTUN

Sarı, “7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri sürecinde tüm siyasi partiler taşerona kadro sözü verdi. Bugün görüyoruz ki verdikleri sözden vazgeçme çabası içindeler. Siyasi ahlak gereği verdiğiniz sözü tutun” dedi. Sarı, tüm milletvekillerinin TBMM'de konunun takipçisi olmalarını da istedi.

TAŞERON DÜZENİ ÖLÜM DÜZENİDİR

Konak Meydanı'nda imza standı kurulurken, sendika temsilcileri bildiri dağıttı. “Ayrımsız, kayıtsız şartsız tüm taşeron işçilerine kadro” başlığı ile hazırlanan bildiride şu ifadelere yer verildi :

-Taşeron düzeni başlı başına bir yolsuzluk düzenidir. İşçinin emeği üzerinden bir avuç yandaş patron zengin edilmektedir.

-Taşeron düzeni açlık düzenidir. Taşeron sisteminin amacı en az sayıdaki işçi ile en fazla işi ucuza gütmektir.

-Taşeron düzeni ölüm düzenidir. Türkiye'de son 13 yılda 16 bin işçinin çalışırken ölmesinin en önemli sebebi taşeron düzenidir.

-Taşeron düzeni köleliktir. İnsan emeğinin ihale masalarında alınıp satılması her şeyden önce insanlık onuruna aykırıdır.

-Amaçları ihale ,ile alınıp satılan, suskun, hakkını istemeyen, işçiden bile sayılamayan bir işçi kitlesi yaratmaktı. Ama başaramadılar. Biz taşeron çalıştırmanın yasaklanmasını, tüm taşeron işçilere ayrımsız, kayıtsız, şartsız kadro ve güvenceli çalışma hakkı istiyoruz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more