Reklamsız Sözcü

Baydemir: HDP ile aynı masada buluşmaktan vazgeçmek, `parlamentoda da buluşamayız` duygusunu getirecektir

Baydemir: HDP ile aynı masada buluşmaktan vazgeçmek, `parlamentoda da buluşamayız` duygusunu getirecektir

android-time 16:30 29 Aralık 2015
Baydemir: HDP ile aynı masada buluşmaktan vazgeçmek, `parlamentoda da buluşamayız` duygusunu getirecektir
Baydemir: HDP ile aynı masada buluşmaktan vazgeçmek, `parlamentoda da buluşamayız` duygusunu getirecektir

Sekvan KÜDEN ŞIRNAK, (DHA) – HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir, Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun HDP ile randevusunu iptal etmesini değerlendirirken, `HDP ile aynı masa etrafında buluşmaktan vazgeçmek, bir müddet sonra parlamento zemininde aynı çatı altında buluşamayız duygusunu beraberinde getirecektir` dedi.

Şırnak`ta bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, sokağa çıkma yasağı bulunan ve PKK`ya operasyonların sürdüğü Cizre ve Silopi ilçelerinde şu anda hukuk zemininden tamamen çıkılmış durumda olduğunu, bir devletin meşrutiyetini hem iç hukuk kaideleri, ama aynı zamanda tarafı olmuş olduğu uluslararası sözleşmelerden aldığını söyledi.

`CENAZELER DE BİR NEVİ CEZALANDIRILIYOR`

Osman Baydemir, Şırnak Devlet Hastanesi`nde 18 cenaze bulunduğunu, morg kapasitesinin 6 cenaze ile sınırlı olduğunu, geriye kalan diğer cenazeler hastanenin mutfağına ait olan kısımda tutulduğunu söyledi. Baydemir şöyle konuştu:

`Eksi 3 derece olmadığında da cenazeler adeta çürümeye terk edilmiş durumda. Hiçbir insani hukuk, hiçbir vicdani kaide, inancımız hangi kefeye koyarsanız koyun, kabul edilmez bir tablo ile karşı karşıyayız. Sadece insanlar hayatını kaybetmekle kalmıyor. Aynı zamanda cenazeler de bir nevi cezalandırılmış oluyor. Bu hukuksuzluğa bu vicdansızlığı son vermek adına konteynerler getirttik ve şu anda hastane avlusunda bekletiliyor. Cenazeler konteynere dahi konulmuyor. Böylesi bir kopuş zemini içerisinde yaşıyoruz.`

`BIÇAK KEMİĞİ KESİYOR`

Artık bıçağın kemiğe dayanmadığını, kemiği kestiğini ve insanlarda büyük bir öfke, büyük bir duygusal, zihinsel kopuş zeminini yaşadıklarını söyleyen Baydemir, şöyle konuştu:

`Bu ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı`nın Esad rejimine yaptığı çağrılar vardı. Biz bugün aynı çağrıyı sayın Davutoğlu`na, sayın Erdoğan`a yapıyoruz. İnsanlarınızın sesine kulak verin. Bugün Cizre`de, Silopi`de savaş açmış olduğunuz halkın ta kendisidir. Bugün Cizre`de Silopi`de Sur`da hayatını yitirenler 3 yaşındaki çocuktan, anne karnındaki bebeğe kadar, neneye kadar, dedeye kadar, bu ülkenin sivil yurttaşlarıdır. Sivil halkıdır. Tamda bu anlamda meşrutiyet zeminini yitiriyor bu devlet. Berhemal bu politikadan vazgeçmek, müzakere masasına geri dönmek zorundayız, zorundasınız. HDP ile aynı masa etrafında buluşmaktan vazgeçmek, HDP ile randevuyu iptal etmek, görüşmeyi iptal etmek bir müddet sonra `parlamento zemininde aynı çatı altında buluşamayız` duygusunu beraberinde getirecektir. Ve parlamentoda aynı çatı altında, ortasında bulunmamak demek bir müddet sonra ortak bir ülkede bulunamamayı beraberinde getirecektir. Bir kez daha söylüyorum. Savaşın çatışmanın bizi götüreceği hiçbir çözüm yoktur. Ama, çatışmanın da savaşın da bir hukuku bir ahlakı vardır. Bugün burada gerçekleştirilen her ölüm, her cinayet uluslararası ceza mahkemesinin gündemine taşınacaktır. Birleşmiş Milletlerin gündemine taşınacaktır. Ve bu daha büyük sorunların, daha büyük felaketlerin bu toplumun beklediğinin de göstergesidir, delaletidir.`

HDP`Lİ VEKİL CENAZELERİN FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ise, Şırnak Devlet Hastanesi morgunda yer kalmadığı için Cizre ve Silopi ilçelerinde çatışmalarda yaşamını yitirenlerin cenazelerinin konulduğu Şırnak Devlet Hastanesi`nin yemekhane deposundaki bir fotoğrafı paylaştı.

DHA-Politika – Türkiye-Şırnak – Sekvan KÜDEN
2015-12-29 16:22:06

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more