Reklamsız Sözcü

Bursa Valiliği´nden Uludağ önlemleri

Bursa Valiliği´nden Uludağ önlemleri

android-time 11:57 31 Aralık 2015
Bursa Valiliği´nden Uludağ önlemleri
Bursa Valiliği´nden Uludağ önlemleri

BURSA, (DHA)- BURSA Valiliği, Uludağ Milli Parkı`nın birinci ve ikinci gelişim bölgelerinde kış turizminin huzur ve güven içinde geçmesini sağlamak amacıyla bir dizi önlem aldı.

Valiliğin Uludağ Kararı, Vali Münir Karaloğlu`nun imzasıyla bugün yayınlandı. Uludağ Milli Parkı birinci ve ikinci gelişim bölgelerinde kış turizmi sezonunda bölgede faaliyette bulunan işletmeler ve kişiler tarafından, tatil amaçlı bölgeye gelen vatandaşların huzur ve güven içerisinde bulunmaları amacıyla alınan tedbirler sıralandı.

* Valilik kararına göre, hafta sonları (Cuma günü saat 18.00`den Pazar günü saat 24.00`e kadar) ağır tonajlı araçların (kamyon, yakıt tankeri vb.) Uludağ Milli Parkına çıkışlarına izin verilmeyecek.

* Trafik kazalarına neden olduğu ve trafik akışını yavaşlattığı için Uludağ yol güzergâhı üzerinde belirlenen noktalar dışında zincir satılmayacak ve zincir takma işlemi sadece kendilerine izin verilen kişiler tarafından yapılacak.

* Kayak öğretmenleri tarafından; meteorolojik şartlar göz önüne alınarak, yoğun sis, yoğun kar yağışı, fırtına ve gün batımı gibi durumlarda can güvenliği nedeniyle pistlerin çalıştırılması konusunda kullanıcılar ve işletmeciler uyarılacak, işletmecilerce gerekli tedbirler alınarak geçici süre pistler kapatılacak.

* Kayak pistlerinin işleticileri üzücü olayların meydana gelmemesi için; tehlikeli bölgelere kar perdeleri yapma, renkli flamalarla işaretleme, emniyet ağları germe vb. şekilde kayak yapanların kayak alanının dışına çıkmasını önleyici tedbirleri alacak, ayrıca bu alanlara konu ile ilgili uyarıcı mahiyette bilgilendirme levhaları (Türkçe, İngilizce, Arapça) asacaklar.

HANUTÇU, AYAKÇI ÇIĞIRTKAN YASAĞI

* Otel ve diğer işletmelere yönlendirme, müşteri toplama maksadıyla hanutçu, ayakçı, değnekçi, çığırtkan ve benzeri şekilde ifade edilen kişilerin faaliyetlerine izin verilmeyecek.

* Turizm tesislerinin alt katlarında bulunan işyeri işletmecilerinin (kayak evleri, büfeler vb.) tesis dışında yer işgal etmeyecek.

* Aynı tip kıyafet giymeyen, tanıtıcı kokart takmayan ve Kayak Öğretmeni Belgesi olmayanlar, kayak dersi veremeyecek.

* Tesis işletmecileri, özel güvenlik görevlisi marifetiyle; kayak yapılan pistlerde günübirlik ziyaretçilerin piknik yapmasına ve gezinmelerine engel olacak, girişin yasak olduğuna dair uyarıcı tabelalar koyacak, kızak, ATV ve Kar Motorlarının kayak pistlerine girmesine müsaade etmeyecek.

KAR MOTORLARINA SINIRLAMA

* Kar Motoru aktiviteleri, Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Bölge Müdürlüğü`nce yapılacak Kar Motoru İşletmecilik İhalesini alan işletmeci tarafından, 2`nci Gelişim Bölgesinden Çobankaya istikametine doğru yol kenarı boyunca 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Kar motorlarının ön ve arka taraflarına standart olarak numaralandırma yapılacak ve Uludağ jandarmaya bildirilecek. 18 yaşından küçüklere kiralanmayacak, kullanan ve kiralayanların Ferdi Kaza Sorumluluk Sigortası yaptırılacak. Kiralayanlara koruyucu başlık, eldiven ve rehber verilecek. Kar Motoru aktivite alanı dışında hiçbir şekilde kar motoru kullanılmasına izin verilmeyecek.

KIZAKLARA BİNENLERE FERDİ SİGORTA

* Kızak aktiviteleri ise ihaleyi alan işletmeci tarafından, 1`inci Gelişim Bölgesindeki Caminin yanında belirlenen alanda 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Kızakların ön ve arka taraflarına standart olarak numaralandırma yapılacak ve Uludağ jandarmaya bildirilecek.

* Kızaklara 11 yaş ve daha küçük yaştakilerin aile büyükleri olmadan binmesi yasak olduğundan kiralama yapılmayacak ve iki yetişkin bir kızağa bindirilmeyecek. Kiralayanlara koruyucu başlık ve eldiven verilecek, kullanan ve kiralayanların Ferdi Kaza Sorumluluk Sigortası yaptırılacak, Fren mekanizması arızalı olanlar kiralanmayacak,

Aktivite alanı ve güzergahı tabela, emniyet filesi, kar bariyeri, pist görevlisi vb. ile belirlenecek ve alan dışına çıkışlar engellenecek. Kızak aktivite alanı dışında hiçbir şekilde kızak kullanılmasına izin verilmeyecek.

* Kayak Öğretmenleri Derneği ve mekanik tesis işletmecileri tarafından, kayak pistlerinin kullanılmayan ve tehlike arz eden bölümleri faaliyete kapatılacak, bu bölgeler elverişsiz hava şartlarında da görülebilecek şekilde şeritlerle işaretlenecek ve ikaz levhaları bulundurulacak.

ÇEŞMELERDE ARABA YIKAMAK YASAK

* Buzlanmayı arttırarak trafik kazalarına neden olduğu gerekçesiyle, Mart ayı sonuna kadar yol güzergâhında bulunan çeşmelerde araç yıkanmayacak. Oteller Bölgesindeki ana meydanda iki taksi ve dolmuştan fazla araç bekletilmeyecek.

DAĞCILIK VE KAMP FAALİYETLERİNE YENİ DÜZENLEME

* Dağcılık veya kamp faaliyetinde bulunacak şahıs veya gruplar; Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar 2`nci Bölge Müdürlüğünden izin alarak, İlçe Kaymakamlığına, faaliyetin başlangıç ve bitiş tarihini, kullanacakları güzergahı, konaklama yerlerini, alan kılavuzunun kimliğini, faaliyete katılan kişilerin kimlik fotokopilerini, kan grupları ve telefon numaralarını, faaliyet süresince hava durumunu gösterir belge ile birlikte müracaatta bulunacak. Onayın ardından müracaat belgelerini Uludağ jandarma faaliyet başlangıcından en az 48 saat önce teslim edecekler. Müracaat belge ve bilgileri eksik olanların faaliyetlerine müsaade edilmeyecek. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal durumunda karşılıklı bilgilendirme yapılacak.

Uludağ bölgesinde yapılacak faaliyetlerde belirtilen tedbirlerin titizlikle uygulanması istenen yazıda valilik kararına uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu`na göre işlem yapılacağı belirtildi.

DHA-Güvenlik – Türkiye-Bursa – Namık GÖZ
2015-12-31 11:47:14

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:5831.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more