Reklamsız Sözcü

CHP´li Sağlar: Okul yakma eylemleri son derece üzücü

CHP´li Sağlar: Okul yakma eylemleri son derece üzücü

android-time 11:50 25 Aralık 2015
CHP´li Sağlar: Okul yakma eylemleri son derece üzücü
CHP´li Sağlar: Okul yakma eylemleri son derece üzücü

MERSİN, (DHA) – CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, okul yakma eylemlerinin son derece üzücü olduğunu belirterek, `O okullarda Kürt, Arap, Türk, kökenine, mezhebine bakmadan bizim çocuklarımız okuyor. O çocuklar bizim geleceğimiz. Onlar bizim en önemli yatırımımız` dedi.

Sağlar, partisinin Mersin Tarsus İlçe Örgütü`nü ziyaret etti. Son günlerde Tarsus`ta yaşanan olayları değerlendiren Sağlar, terör olaylarının ülkenin bir tarafında iç savaşa döndüğünü belirtip AK Parti`nin 7 Haziran`dan sonra yeniden iktidara gelebilmek için terörü hortlattığını öne sürerek, `İç çatışmadan savaşa dönen bir noktadayız. 7-8 ilimizde ve 9`a yakın ilçede sokağa çıkma yasaklarıyla, her akşam televizyonlarda tüylerimizin ürperdiği haberleri izliyoruz. Her vesileyle şehitlerin geldiği, gençlerin öldüğü bir dönem yaşanıyor` diye konuştu.

TEHLİKELİ BİR DÖNEM YAŞIYORUZ

Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü yerine yurttaşların ölümüne neden olan bir yolun seçildiğine işaret eden Sağlar şöyle devam etti:

`Sadece Doğu`da ve Güneydoğu`da değil, artık İstanbul`da İzmir ve sizlerin de yaşadığı Tarsus`ta benzeri terör faaliyetleri açığa çıktı. Aslında ülkemizde var olan Kürt sorununun parlamentoda demokratik yollarla çözülmesi yerine, güce ve karşılıklı silah kullanılmasına varan ve bir iddia ile Türkiye Cumhuriyetleri yurttaşlarının ölmesine neden olan bir anlayışla çok tehlikeli bir dönem yaşıyoruz. Tarsus`ta provokasyonların yanı sıra var olan gerçeklerin de gözden kaçmaması gerekir. Silahı, şiddeti kullanmak isteyen güçler vardır. PKK`nın bir terör örgütü olduğunu biliyoruz. Onun Kürt halkının gerçek temsilcisi olup olmadığı konusunda tartışmalar vardır. Ama Kürt sorununun çözülebilmesi, Türkiye`de Kürtlerin, Arapların, Çerkezlerin, Lazların kardeşçe, barış içerisinde yaşayabilmesi için silahın ve şiddetin ortadan kaldırılması gerekiyor. Silah ve şiddet bir birini doğuruyor. Onun için de Diyarbakır`ın Sur İlçesi ya da Cizre ya da Nusaybin savaş sonrası bir hal almıştır. Yaklaşık 20 yıl önce Bosna`da görülen olaylar, 3 yıl önce Suriye`de gördüklerimize benzer olaylar ortaya çıkıyor. Buna dur demek lazım. Ben Tarsusluların buna dur dediğini ve bu konuda çok direndiğini biliyorum.`

HAK ARARKEN HAK İHLALİ YAPIYORLAR

Özellikle polisin, güvenlik güçlerinin taleplere karşı şiddet kullanmasının, tahrik eder anlamdaki faaliyetlerin bir an önce durdurulması gerektiğini ifade eden Sağlar, olaylar sırasında 13 yaşındaki Davut Özer isimli çocuğun yaşamını yitirmesinin çok üzücü olduğunu söyledi. Tarsus`ta Fahrettin Paşa Ortaokulu`nun ve Şahin Mahallesi`ndeki Emine Boro Ortaokulu`nun bahçesindeki anaokulunun yakılmasının son derece üzücü olduğunu belirten Sağlar şöyle devam etti:

`Mağdur durumda olanların yanında bizler olacağız. Ama mağdurlar bir başka insanı mağdur etmemelidir. O okullarda Kürt, Arap, Türk, kökenine, mezhebine bakmadan bizim çocuklarımız okuyor. O çocuklar bizim geleceğimiz. Onlar bizim en önemli yatırımımız. Onlar eğitilecek, emperyalist ülkelerin sömürmek istediği ülkemize sahip çıkacaklar. Eğer biz o çocuklarımızı bilime uygun bir şekilde yetiştiremezsek, o zaman yarın ya elinde silahla ya da başkasının adına sömürülmüş bir emek olarak ortaya çıkacaklardır. Türkiye`de derin devletle, Kürt sorununu çözmemek niyetinde olan derin güçler var. Bu güçlerin karşısında biz duracağız. Bu gençler öldükçe biz sorunu çözmek yerine, sorunu da daha büyütüyoruz. Tarsus`ta bir sinyal var. Bundan sonra da Antalya, İzmir gibi başka kentlerde benzer olaylar yayılmaya çalışılacaktır. Bunun altında bugünkü hükümet yatmaktadır. Bunun altında Recep Tayyip Erdoğan yatmaktadır. Bunu gayet iyi biliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan`ın kaçak sarayındaki hükümranlığını sürdürmek adına gençlerimizin ölmesine göz yumduğunu, hatta yummaktan öte devletin içindeki derin ilişkileri harekete geçirdiğini biliyoruz.`

CHP`li Sağlar, daha sonra Tarsus`ta düzenlenen gösterilerde silahla vurularak hayatını kaybeden 13 yaşındaki Davut Özer`in ailesini ziyaret ederek, başsağlığı diledi. Baba Mehmet Beşir Özer ile bir süre sohbet etti.

FOTOĞRAFLI

DHA-Politika – Türkiye-Mersin – Ali Ekber ŞEN
2015-12-25 11:13:54

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:0125.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more