Reklamsız Sözcü

CHP Ankara’da ilginç sonuç

CHP'nin 16 Ocak büyük Kurultayı öncesinde bu hafta sonu Ankara İl Başkanlığı ve yönetim kurulu için seçim yapıldı.

android-time 14:59 28 Aralık 2015
CHP Ankara’da ilginç sonuç
CHP'nin 16 Ocak büyük Kurultayı öncesinde bu hafta sonu Ankara İl Başkanlığı ve yönetim kurulu için seçim yapıldı.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

Ankara İl Başkanlığı’nı kazanan Adnan Keskin’in, 16 Ocak büyük kurultayındaki delegeliği tehlikede. Keskin, il başkanlığı seçiminde 367 oy alırken, diğer aday Hikmet Tepe 223 oyda kaldı. Ancak iş büyük kurultay delegeliği listesinin oylanmasına gelince değişti.

Ankara İl delegeleri, kurultay delegeliği için oya sunulan listede pek çok kişinin adını çizdi. En çok çizilen isimlerden biri de Adnan Keskin oldu. Delegelik için isimlerinin üzeri çizilen diğer dikkat çeken kişiler ise, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar oldular. Her üç isim de, delege listesine, listenin en alt sıralarından girmeyi başardılar.

 

KADIN VE GENÇ KOTASI, DELEGELİKTEN EDİLEBİLİR

Ancak Ankara il kurultayı sonrasında büyük kurultay delegeliği için çıkan listede, CHP Tüzüğü’nün gereği olan “kadın ve gençlik kotasına” uyulmadığı yolunda itirazlar geldi. İtirazlar, bizzat seçimi denetleyen Yüksek Seçim Kurulu’na yapıldı.

HEM İL BAŞKANI’NIN, HEM BELEDİYE BAŞKANLARI’NIN DELEGELİĞİ DÜŞEBİLİR

YSK, seçilen listeyi CHP’nin mevcut tüzüğü uyarınca inceleyecek, kadın ve gençlik kotasına uyulup uyulmadığını kontrol edecek. Kotaya uyulmadığı ortaya çıkarsa, kurultay delegesi listesinde en alt sıralarda yer alan Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ile, Belediye Başkanları Taşdelen ve Yaşar’ın delegeliğinin düşmesi söz konusu olabilecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more