Reklamsız Sözcü

CHP`li Selin Sayek Böke, Diyarbakır gezisini, İzmir`de anlattı

CHP`li Selin Sayek Böke, Diyarbakır gezisini, İzmir`de anlattı

android-time 18:53 28 Aralık 2015
CHP`li Selin Sayek Böke, Diyarbakır gezisini, İzmir`de anlattı
CHP`li Selin Sayek Böke, Diyarbakır gezisini, İzmir`de anlattı

Taylan YILDIRIMİZMİR, (DHA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, geçen hafta partisinin kadın vekilleriyle Diyarbakır`ın Sur İlçesi`ne yaptığı ziyaretle ilgili, kendi seçim bölgesinde açıklamalarda bulundu. Diyarbakır`ın çığlığını İzmir`den seslendirdiklerini söyleyen Böke, çözümün üçüncü yoldan geçtiğini anlatıp, `Tüm partilere çağrıda bulunuyorum. Gelin toplumsal mutabakat komisyonunu kuralım` dedi.

Geçen cuma günü, Diyarbakır`da sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur İlçesi`ne gidip partisinin kadın milletvekilleriyle incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, değerlendirmeyi ise İzmir`de yaptı. Diyarbakır`ın çığlığını İzmir`den seslendirdiklerini söyleyen Böke, `Diyarbakır`ın hayat damarları da kesilmiş durumda. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıları bizzat gördük. Çocuklar, kadınlar, anneler herkes coğrafyada şiddet altında eziliyor. `İzmir`den bir ses verelim` dedik. Tüm Türkiye`nin sesini de İzmir`den haykıralım. Sadece kadına şiddete değil, anneler, babalar çocuklar da her türlü şiddet altında eziliyor` dedi.

ŞEHİT ANNESİ, ŞİDDETİN TERÖRÜN EN BÜYÜK MAĞDURU

Cizre`de şehit olan Necati Yenikapı`nın, ailesini de örnek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, `Şehit annesi şiddetin terörün, en büyük mağduru. Diyarbakır`a gittik. Sur bölgesinden göç etmek zorunda kalmış, çocuklarının güvenliğinden endişe eden gıdaya eğitime erişememekten endişe eden anneler de şiddet mağduru. Bu çıkmazın nedeni, oradaki insanları, hendek terörüyle terör örgütü ve PKK ayırt etmeden müdahale eden AKP iktidarıdır. Kadınlar da bu kıskaçta, şiddet mağduru çocuklar da bu kıskaçta. Bu kıskaçta, birçok şehit veriyoruz. O anneler de mağdur` dedi.

Kadına şiddetin her gün Türkiye`de bir kadının canına mal olduğunu, 2002 ile 2009 yılları arasında yüzde bin 400 artış yaşandığını, 2009`dan sonra resmi rakamlara ulaşılamadığını vurgulayan Selin Sayek Böke, `Ama biz gerçekleri anlatmak için buradayız. Rakamları saklayarak, basın özgürlüğünü engelleyerek bizi yok etmeni mümkün değil. Biz CHP olarak bütün bu gerçekleri ortaya koyup, bunların yanında çözüm önerileri de sunarak siyasete devam edeceğiz. Bütün kalbimizle Türkiye`yi dinlemek. Bütün seslerini duymak ve çözüm üretmek için buradayız. Tüm Türkiye`nin bir isteği var. Daha iyi bir yaşam. Siyase de daha iyi bir yaşam için çözüm üretmek zorunda. Ülke olarak bu sorunların üstesinden gelebiliriz. İşte CHP kalbini İzmir`den açarak Diyarbakır`da gördüğünü İzmir`de anlatarak, herkese duyuracak bir anlayıştadır` dedi.

İKİ ERKEK ÇOCUK ANNESİ OLARAK ENDİŞE DUYUYORUM

Yaşanan gelişmelerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve iki erkek çocuk annesi olarak endişe ettiğini, her şehit haberinden sonra kalbinin sızlayarak uyandığını ifade eden Böke, `Bu işi çözmek konusunda ciddi bir adım atmamız lazım. Şehit Necati`nin annesi Manisalı, babası Silvanlı. Necati, Türkiye`nin bütün renklerini bilerek doğdu ve bu renkler uğruna da şehit oldu. Necati`yi bizim yaşatmamız lazım. CHP açık bir yol haritası öneriyor. Üçüncü yol mümkün bu işi çözmek mümkün` dedi.

ÜÇÜNCÜ YOLU ANLATTI

Terör sorununun üçüncü yolla çözülebileceğini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, projenin ayrıntıları hakkında da bilgi verdi. Diyarbakır`ın çığlığının İzmir`den duyulsun istediklerini, CHP olarak bu çığlığı bitirmek için üçüncü yol önerdiklerini hatırlatan Böke, `Şehit asker ve polis acısını dindirecek bir üçüncü yol öneriyoruz. Bundan önce iki yol denendi. Birinci yol, toplumsal barış sorunu bir güvenlik sorunu olarak görüldü. Güvenlikçi politikalarla çözmek için 30 yıl mücadele verildi. Bir adım dahi ilerlemedi. İkinci yol AKP süreciydi. Terör örgütü ve hükümet arasındaki müzakereye indirgenmiş toplumu dışarıda bıraktı. Yöntemi yanlıştı. CHP bu yöntemin kalıcı barışı getirmeyeceğini her fırsatta dile getirdi. Bir üçüncü yol olduğunu her yerde söyledi. İkinci yolun başarısızlığa uğradığı çok açık. Artık üçüncü yola ihtiyaç var. Barışı toplumsallaştıracağız. Toplumu birbiriyle kaynaştırırken bir dizi öneriler sunuyoruz. Bu işin çözümü siyasetten geçiyor. Meclisten geçiyor. Gerçekten siyaset çözüm üretecekse gelin üçüncü yolda buluşalım` dedi.

Üçüncü yol için önce, mecliste toplumsal mutabakat komisyonunun kurulması gerektiğini, ikinci olarak toplumsal akıl heyetine ihtiyaç duyulduğunu son olarak ise hakikatleri araştırma komisyonu bulunması gerektiğini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, `Bunlar akil adamlar heyetiyle karşılaştırılmasın. Bu sistem ikinci yolun çöküş nedenidir. Ortak akıl heyeti, STK, toplumun dışarıda kalmış tüm kesimleri dahil eden bir mekanizmanın inşasıdır. Çözüm, ortak akıl olduğu zaman ancak mümkündür. Yine meclisi içinde gerçekleri araştırma komisyonunun kurulmasıdır. Korkmayan bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyoruz. Toplumsal akıl heyeti, kapsamlı kalıcı barışı inşa eden bir yöntemdir. Ortak ruhu kalıcı kılacak bir siyaset anlayışına ihtiyaç var` dedi.

DEMİRTAŞ`IN ÖZYÖNETİM SÖZLERİNE TEPKİ

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş`ın öz yönetim ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Böke, `Öz yönetim sözlerinin, toplumsal barışa hiçbir faydası yok. Birlikte yaşama kültürünü yeniden inşa edecek adımlar öneriyoruz. Öz yönetim Türkiye`yi yeniden küstüren ve bölen, şiddeti tırmandıran bir yaklaşımdır. Türkiye`nin barışması gerekiyor. Türkiye`nin yeniden yaşayacağı ve hayal kuracağı günlere ihtiyacı var. 4 partiye çağrı yapıyoruz, toplumsal mutabakat komisyonunu kuralım` dedi.

DHA-Politika – Türkiye-İzmir – Taylan YILDIRIM
2015-12-28 18:45:42

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more