Reklamsız Sözcü

Çiftlik Adası`nın satılması, turizmci ve işadamlarını sevindirdi

Çiftlik Adası`nın satılması, turizmci ve işadamlarını sevindirdi

android-time 16:07 25 Aralık 2015
Çiftlik Adası`nın satılması, turizmci ve işadamlarını sevindirdi
Çiftlik Adası`nın satılması, turizmci ve işadamlarını sevindirdi

Doğuş Esat BERMEMARMARİS (Muğla), (DHA)- MARMARİS`teki Çiflik Adası`nın işadamı Ali Ağaoğlu tarafından satın alınması ilçede günün konusu oldu. Turizmciler ve emlakçılar, satışın bölgeye hareket getireceğini belirtirken, doğal güzelliğin bozulmaması konusunda da hassasiyet gösterilmesini istedi.

Marmaris`e 45 kilometre uzaklıktaki Bayır Mahallesi Çiftlik Koyu`nda, Çesar Hasır Demir Çelik Fabrikası`nın sahibi Nevzat Feyizoğlu`nun sahibi olduğu ve yaklaşık 10 yıldır satılık olan Çiftlik Adası, ölümünün ardından iki oğluna miras kaldı. Oğullarının bir bankaya olan kredi borcu nedeniyle adaya icra geldi. Karaya 250 metre mesafede, üzerinde villa ve iskelesi olan 80 dönümlük adanın tapulu olan 27 dönümü daha önce iki kez satışa çıkartıldı. Ancak açık artırma ilanında değeri 17 milyon 686 bin lira olarak belirtilen arazi, 8 milyon 863 bin lira açılış bedeliyle satışa sunulan adaya alıcı çıkmadı. Adadaki tapulu kısım dışında kayalık olduğu için kullanıma uygun olmayan bölümlerinde söz konusu araziyi satın alanın olacağı belirtilerek bir kaç yıl önce 30 milyon dolara tekrar satışa çıkartılan adanın yeni sahibi yapılan pazarlıklar sonucunda işadamı Ali Ağaoğlu oldu.

Güney cephesi Rodos Adası, Batı cephesi Çiftlik Koyu`na bakan ve iki iskeleden giriş yapılan, içinde bir dubleks bina, misafirhane, iki hizmetli evi, atölye, jeneratör odası, bir yüzme havuzu, üç sulama havuzu, binlerce çam, sığla, incir, zeytin ve nar ağacı bulunan adayı işadamı Ağaoğlu`nun alması Marmaris`te büyük yankı uyandırdı. Emlakçılar ve turizmciler, Kıyıdan çekilen ve denizin altından giden elektirik ve internet hatları da bulunan adayı Ağaoğlu`nun almasının bölgeye hareketlilik getireceğini savundu.

`İLÇENİN KEŞFEDİLMESİNE YARDIMCI OLACAK`

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bület Bülbüloğlu, Çiftlik Adası`nı işadamı Ağaoğlu`nun satın almasının ilçenin doğal güzelliklerinin yatırımcılar tarafından keşfedilmeye başlandığını gösterdiğini söyledi. Bülbüloğlu `Türkiye`deki büyük yatırımcıların Marmaris`i keşfetmeleri çok güzel bir gelişme. İlçeye katkısı olacağını düşünüyorum. Artık ilgi çekmeye başladık. Bu tür yatırımlar ilçenin daha fazla keşfedilmesine de yardımcı olacak` dedi.

`DOĞAL YAPISI KORUNMALI`

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise, adanın satılmasının olumlu sayılabilecek bir gelişme olduğunu söyledi. Adanın doğal yapısının üzerine yapılacak tesislerle bozulmaması gerektiğini de zavunan Özbozdağ, `Doğal değerlerimiz korunmalı. Tesis yapılacaksa, şahsım adına ben bu satışı onaylamıyorum` diye konuştu.

`ADAYA YAPILACAK YATIRIM BÖLGEYE HAREKET KAZANDIRACAKTIR`

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural da `Böylesine güzel yerin atıl kalmasındansa yatırım yapılması daha doğru. Buraya yapılacak olan yatırım bölgeye hareket kazandıracaktır` dedi.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Muğla Marmaris – Doğuş Esat BERME
2015-12-25 16:00:36

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more