Reklamsız Sözcü

Cumhuriyet gazetesi İzmir Bürosu`nun kapanmasına tepki

Cumhuriyet gazetesi İzmir Bürosu`nun kapanmasına tepki

android-time 16:15 29 Aralık 2015
Cumhuriyet gazetesi İzmir Bürosu`nun kapanmasına tepki
Cumhuriyet gazetesi İzmir Bürosu`nun kapanmasına tepki

İZMİR, (DHA) – TÜRKİYE Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, Cumhuriyet Gazetesi`nin İzmir Bürosu`nun ekonomik zorluklar gerekçe gösterilerek kapatılmasına tepki gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesi`nin İzmir Bürosu`nun kapatılması gazete yönetimi tarafından bugün çalaşanlara tebliğ edildi. TGS İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, Ege Bölgesi ve İzmir için, yaklaşık 50 yıldan bu yana haber üreten, cunta ve askeri darbelere karşı ayakta kalan Cumhuriyet Gazetesi İzmir Temsilciliği`nin bugün `ekonomik zorluklar` gerekçe gösterilerek kapatılması ve 10 basın çalışanının işsiz bırakılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Hüner, şöyle dedi:

`Siyasi baskılar karşısında yılmadan direneceklerini hemen her gün anlatan gazete yönetiminin bu kararı almasının ardında neler yattığını bilmek istiyoruz. Türkiye Gazeteciler Sendikası, 13 yıldır grevde bulunduğu işyerinde, Cumhuriyet`in direnişine destek olmak ve çalışanları korumak için bugüne değin hiçbir yaptırımda, eylemde bulunmadı. Ancak, gelinen noktada üyelerimizin temsilcilik kapatılarak kapı dışına bırakılmasına tepkimiz bugün olduğu gibi yarın da her platformda katlanarak sürecektir. Cumhuriyet yönetimi bugünlere gelinceye dek, ekonomik tasarrufu gerekçe göstererek iş yerinde daha önceleri de faturayı çalışanlarına çıkarmayı bir sürekliliğe dönüştürmüştü. Bu süreçlerde ne yazık ki, işten çıkarmaların ardından, daha büyük maliyetlerle yeni çalışanlara kapı açıldığı gözden kaçmamıştır. Gazete yönetimini Ege ve İzmir için büyük önemi olan temsilcilik kapatma ve gazetecileri yeni yıla iki gün kala işsiz bırakma kararını bir kez daha gözden geçirmeye çağırıyoruz.`

DHA-Genel – Türkiye-İzmir – İZMİR (DHA)
2015-12-29 15:47:21

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more