Reklamsız Sözcü

Davutoğlu da ‘erken seçim’ vurgusu yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin bayramlaşma töreninde konuştu.

android-time 12:07 17 Temmuz 2015
Davutoğlu da ‘erken seçim’ vurgusu yaptı
Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin bayramlaşma töreninde konuştu.

Başbakan Ahmet  Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığındaki bayramlaşma törenine katıldı. Davutoğlu, partisinin bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmasında ‘erken seçim’ vurgusu yaptı. Davutoğlu, “muhalefet ile anlaşma sağlayamazsak milli iradeye gideceğiz. Yeni bir hükümet için gayret etmek zorundayız” dedi. İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları;

Birileri yüzde 41 gibi yüksek oran almamıza rağmen, tek parti iktidarı olmamamız dolayısıyla şenlik yapmaya kalktılar. Ama bir aylık süreç gösterdi ki Türkiye'de siyasetin anahtarı hala ve bundan sonra da daima AKP’nin elinde olacak. İnşallah Osmanlı’nın düzenini adaletini bugünlere getireceğiz inşallah.

Beklediler ki 7 Haziran sonrasında ak parti hareketinde bir rehavet oluşsun. Olmadı, olmayacak. Teşkilatımız en kılcal damarlarına kadar istişarelerde bulunduk. Bütün il başkanlarımızla görüştük. Her bir vekilimizle tek tek görüştük ve geleceğin planlamasını yaptık.

Hani 7 Haziran akşamı AKP'nin tek parti iktidarı olamaması dolayısıyla şenlik yaşayanlar, ve yüzde 60’lık bloktan bahsedenler bilsinler ki arkamızda müminlerin mazlumların duası varken kimse bu hareketi durduramayacak, kimse hızımızı kesemeyecek.

“MİLLİ İRADEYE GİTMEYE HAZIRIZ”

İşte bir aylık sınav gösterdi. AKP herkesle her şartta görüşme yapabileceğini ortaya koydu. Geçtiğimiz hafta ilk tur görüşmelerini yaptık. 7 Haziran akşamı, balkonda yaptığım konuşmadan sonra en ufak bir değişiklik gözükmedi. Ve o gece milli iradeye saygı duyuyoruz demiştik, şimdi de saygı duyuyoruz. O gece her şarta tekrar milli iradeye gitmek gerekirse ona da hazırız dedik, bugün de hazırız.

Biz bunları söylerken, onlar önce yüzde 60'lık bloktan bahsettiler. Sanki bu üç partiye oy verenlerin ortak hedef için oy vermiş gibi hayali bir vehimden bahsettiler. Biz ise soğukkanlı şekilde ilkeli bir tutumla meclis başkanlığı seçimlerine hazırlandık. Meclis başkanı yine AKP’den seçildi ve yüzde 60'lık blok iddiası çöktü.  Diyorlardı ki sayın cumhurbaşkanımız orada, meclis başkanı başka partilerden çıkacak, cumhurbaşkanımız izole edilecek bunu hesap ediyorlardı. Başbakanlık için, dönüşümlü başbakanlık bahsettiler. Bunlar da başarıya ulaşmadı ulaşmayacak. Meclis Başkanlığını da Başbakanlığı da hak eden yegane parti AKP'dir.

“YENİ BİR HÜKÜMET İÇİN…”

Şimdi bu bayram gününde muhalefet parti liderlerine sesleniyorum. Heybelerinde ne varsa, ülkemizin geleceği için paylaşmak için ortaya koysunlar. Bu ülkenin kaybedecek bir saniyesi dahi yok. Onun için zamana oynamak, sürekli kapıları kapatmak ya da yeni senaryolar yazmaktansa AKP öncülüğünde yeni bir hükümet için gayret etmek zorundayız.

“TERÖR İLE MESAFEYİ KOYMAK ZORUNLAR”

Bakanlar kurulu hiçbir vakit kaybetmeksizin ülke hizmetine devam edecek. Ümit ederim ki en kısa zamanda milletimizin desteğini almış bir hükümet kurulmuş olur. Bakınız türkiye'nin her yerinde bayram neşesi var. şiddet yok, terör yok. Etnik ve mezhep çalışmalarını taşımak isteyenlere de söylüyorum. Ateş çemberinin içinden Türkiye barışla istikrarla ve kalkınmayla çıkacaktır. Bütün partilere çağrımız şudur, özellikle de HDP'ye. Terör ile aralarına mesafe koymak durumundalar. Gelin hep beraber ortak bir deklarasyona imza atalım. Diyelim ki, Türkiye'de artık dört parti de ortak olarak şiddete ve teröre karşı barışın demokrasinin adaletin ülke kalkınmasının yanında ve önünde olacaktır. Bunu Hakkari'den Trakya'ya Kars'tan Muğla'ya kadar her bir köşesinde barışı egemen kılmak için çalışmaya devam edeceğiz.

BÜTÜN İHTİMALLERİ DENEYECEĞİZ

İnşallah hükümet kurulursa AKP kadroları gece gündüz çalışmaya hazırdır. Hükümet kurulmazsa AKP milli iradeye gitmeye hazırdır. AKP kadroları seçim deyince, milli irade deyince hemen ayağa kalkıyor, heyecanlanıyor maşallah. Biz önce milli iradenin bize verdiği görevi yapacağız. Bütün hükümet ihtimallerini deneyeceğiz. İnşallah vakit kaybına mahal kalmaksızın bir hükümet kurarız. Ama dimdik ayakta duran AKP kadroları, Türkiye'nin geleceğinin en büyük teminatıdır.

Son güncelleme: android-time 14:0017.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more