Reklamsız Sözcü

Davutoğlu, Erdoğan’ı geride bıraktı

Ahmet Davutoğlu parti yönetimi seçiminde Erdoğan kadar bile demokrat olmadı. Kendi listesini seçtirdi.

android-time 15:04 9 Temmuz 2015
Davutoğlu, Erdoğan’ı geride bıraktı
Ahmet Davutoğlu parti yönetimi seçiminde Erdoğan kadar bile demokrat olmadı. Kendi listesini seçtirdi.

Veli TOPRAK/ ANKARA

AKP, Meclis'te parti yönetimini belirledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, hazırladığı ‘anahtar' listeyi grubuna seçtirdi. İki kadın yönetici ‘başarısız' olduğu için yeniden görev verilmedi. Başörtülü olan Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı katip üyeliğe getirildi.

ERDOĞAN'I DA GEÇTİ

AKP Grubu'nun basına kapalı bölümünde Meclis Başkanlık Divanı ile Grup Yönetimi için seçim yapıldı. Erdoğan döneminde bazı isimler lider tarafından belirlenip, bazı koltuklar için yarış oluyordu. Davutoğlu, listenin tamamını önceden belirledi ve grubun bilgisine sunup, onayını aldı.

TBMM Başkanvekilliği'ne Grup Başkanvekili olan Amasya Milletvekili Naci Bostancı seçildi. İdari Amirliği'ne Salim Uslu (Çorum) ve Ahmet Gündoğdu (Ankara) getirildi. Amirliğe seçilen iki ismin de sendikacı kökenli olması dikkat çekti.

AKP'de Meclis Başkanvekilliği yapan Ayşenur Bahçekapılı koltuğunu kaybetti. 2007 seçimlerinden önce ‘sol' açılım olarak Ertuğrul Günay, İbrahim Yiğit, Haluk Özdalga ve Erdal Kalkan'la birlikte AKP'ye gelen Bahçekapılı, görevden alındı.

Grup Başkanvekili sayısı 5'ten 4'e düştü; Mahir Ünal (K.Maraş), Ahmet Aydın (Adıyaman), Mehmet Doğan Kubat (İstanbul ve İlknur İnceöz (Aksaray). Ünal ve Aydın koltuğunu korurken, Kubat ve İnceöz ilk kez bu koltuğa oturdu. Seçimden önce Grup Başkanvekili olan Belma Satır da ‘başarısız' olduğu için yeniden seçilmedi.

TEK BAŞÖRTÜLÜ

AKP yönetimine tek başörtülü kadın ise katip üye olarak seçildi. Balıkesir Milletvekili Selma Kırcı, Divan'daki tek başörtülü üye oldu. AKP'nin diğer katip üyeleri Bülent Turan (Çanakkale), Fehmi Küpçü (Bolu) ve  Mücahit Durmuşoğlu (Osmaniye) oldu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more