Reklamsız Sözcü

Davutoğlu: Her gence 50 bin lira destek vereceğiz

Başbakan Davutoğlu Genç MÜSİAD Kongresi'nde gençlere hitap etti. Davutoğlu burada, “Her gence 50 bin liraya kadar karşılıksız sermaye vereceğiz" dedi.

android-time 20:53 19 Aralık 2015
Davutoğlu: Her gence 50 bin lira destek vereceğiz
Başbakan Davutoğlu Genç MÜSİAD Kongresi'nde gençlere hitap etti. Davutoğlu burada, “Her gence 50 bin liraya kadar karşılıksız sermaye vereceğiz" dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’nde gençlere hitap etti. Güneydoğu’da yaşananları değerlendiren Davutoğlu, eylemlere katılan gençlere seslenerek, “Sizleri ailenizden ayırarak yüreklerinize nefret tohumları ekenlere fırsat vermeyin. Devleti düşman göstererek gençlerimizin geleceğini çalanlara gelin hep beraber edi bese, ‘yeter artık’ diyelim.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’daki programı kapsamında Wow Hotel’de gerçekleştirilen Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’ne katıldı. Burada genç iş adamlarına seslenen Davutoğlu, özellikle Güneydoğu’da eylemlere katılan gençlere örnek olmalarını istedi. Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Burada olamayan ama burada olmayı, sizler gibi başarılı çalışmalara imza atmayı hak eden gençlerimize güzel örnek olun. En temel sorumluluğunuz ülkenin gençlerine güzel örnek olmaktır. Sınırlarımızın dört bir yanında savaşın ve kargaşanın yaşandığı, günahsız çocukların hayalleri ile derin sularda vedalaştığı, eline taş, silah sıkıştırılan, kendi topraklarını bir hiç uğruna yakıp yıkmaları için kandırıldıkları canlarımıza kardeş olmaya, örnek olmaya çok ihtiyaç var. Savaşa itilen çocuklarımızı geri kazanmaya her şeyden çok ihtiyacımız var. Şu anda hayatlarını nasıl kararttıklarını göremeyen gençlerimizin yıkımlarını değil, üretimlerini yeniden doğuşlarını görmeye çok ihtiyacımız var. Gençlere buradan çağrıda bulunalım: Sizi sokaklara atarak ölüme kirli zihinlerin oyunlarına gelmeyin. Hayatlarınızı karartarak, sizleri dağlara, barikatlara, hendeklere mahkum etmeye çalışanları dinlemeyin. Sizleri ailenizden ayırarak yüreklerinize nefret tohumları ekenlere fırsat vermeyin. Devleti düşman göstererek gençlerimizin geleceğini çalanlara gelin bugün hep beraber edi bese ‘yeter artık’ diyelim. Hendek kuranlara, tuzak kuranlara, cami yakanlara, pusu kuranlara yeter artık diyelim. Temiz, bembeyaz bir sayfa açalım.”

“HER GENCE 50 BİN LİRA”

İş dünyasına yönelik yeni düzenlemeler yapacaklarını da söyleyen Davutoğlu, şunları söyledi: “Her gence 50 bin liraya kadar karşılıksız sermaye vereceğiz. Can suyu olacak bu parayla gençlerimiz ihtiyaçları olan bu parayı alacaklar, harcamaları yapacaklar. Yeter ki burada hedefimiz her bir gencimizin kendi işini kurması için devletin bir ana, bir baba şefkatiyle ona el uzatması. Daha da büyük işler düşünüyorsan ona da varız. 50 bin lira yetmiyorsa tekrar gelecek gencimiz ve diyecek ki bana daha fazla kaynak lazım, o zaman biz de ona diyeceğiz ki al şu 100 bin lirayı faizsiz kredi olarak işlerine yola koy, sonra ödersin diyeceğiz. Gençlerimize faiz baskısı yaşatmayacağız. Yani işe başlayan her genç 50 bini karşılıksız, 100 bini de faizsiz kredi olmak üzere 150 bin lirayı bir can suyu olarak cebinde bilsin. Bununla ilgili gerekli Bakanlar Kurulu kararlarını çıkardık. KOSGEB'de attığımız adımları gözden geçireceğiz. Gençlerimiz üzerimde vergi yükü de olmasın derse o zaman da diyeceğiz ki 3 yıl boyunca senden gelir vergisi almayacağız. Ne kazanırsan doğrudan sermayeni artırmak için kullan. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek veriyoruz. İlk 3 aynı içinde yapacağımız düzenleme ile ilk kez iş bulan her gencimizin bir yıllık maaşını devlet olarak biz ödeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 22:3419.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more