Reklamsız Sözcü

Davutoğlu’ndan Türk bilim insanlarına çağrı!

Başbakan Davutoğlu, yurtdışındaki bilim insanlarını Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ağırladı.

android-time 22:50 25 Aralık 2015
Davutoğlu’ndan Türk bilim insanlarına çağrı!
Başbakan Davutoğlu, yurtdışındaki bilim insanlarını Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ağırladı.

Davutoğlu, bilim insanlarına, “Bilgi ve tecrübe birikiminizi Türkiye’ye aktarın. Bakın, ‘Hemen gelin’ demiyorum, orada kalmanız daha da yararlı olabilir. Ama bilgi ve tecrübenizi bize aktarın. Sizin aktaracağınız bilgi ve tecrübenin karşılığı neyse, ödemeye hazırız” diye seslendi.

Davutoğlu ayrıca, “Türkiye’de fikir özgürlüğü mutlak anlamda hayata geçirilecektir. Bizim dönemde büyük ölçüde geçirildi ama fikir özgürlüğü anlamında karşılaşacağınız herhangi bir zorluk olursa, bunun siyasi sorumluluğu bizim üzerimizdedir” şeklinde konuştu.

Sözlerine, “Bir meslektaşınız olarak konuşmak istiyorum” diye başlayan Davutoğlu, akademisyenlerin öğrenci yetiştirmekle, araştırma yapmakla uğraşan bilim insanları olduğunu vurgulayarak, “Zihni arayışını ya da bilgi aşkını kaybeden, hangi mevkide olursa olsun kaybetmeye başlar” dedi.

“O TOPRAKTAN KOPMAMAK LAZIM”
Kendisinin de yurtdışında, Malezya’da öğretim üyeliği yapmış ve o tecrübeden geçmiş bir akademisyen olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Ders veririz, ama kulağımız hep ülkemizdedir. Çünkü biliriz, o topraktan kopmamak lazım” diye konuştu.

“İsterdim ki, birkaç gün sizinle kalayım, siyasal kriz yönetiminden kurtulup sizinle oturup sohbet edeyim” diyen Başbakan Davutoğlu, “Eğer bir havza, coğrafya, bilgi paradigmasında sıçrama yapmamışsa, siyasal alanda da yapma imkanı yoktur. Bilim bir yere akmıyorsa, siyaset o yere akmaz” dedi.

Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz siyasi makamda olan devlet adamları için öncelikli şart, bulunduğumuz ülkeyi, şehri bilim adamları için cazibe merkezi kılmaktır. Ne kadar büyük ordulara sahip olursak olalım, ne kadar güçlü ekonomimiz olursa olsun, arkasında entelektüel bir zihni bir arka plan yoksa hiçbir devlet baki olamaz, arkasında bir değer boyutu olarak ahlak yoksa hiçbir bilimsel gelişme insanlığa huzur sağlayamaz.”

“Bilimsel gelişmelerdeki paradigmaların çekim merkezleri, bir sonraki siyasal çekim alanlarına dönüşüyorlar” diyen Başbakan, “bilim-ahlak” ilişkisi yanında, “demokrasi-ahlak” ilişkisinin de bulunduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de fikir özgürlüğü mutlak anlamda hayata geçirilecektir. Bizim dönemde büyük ölçüde geçirildi ama fikir özgürlüğü anlamında karşılaşacağınız herhangi bir zorluk olursa, bunun siyasi sorumluluğu bizim üzerimizdedir” dedi.

“EL PENÇE DURACAK BİLİM ADAMI İSTEMİYORUZ”
Davutoğlu, bilim insanlarına seslenerek, “Ben bugün yüzde 49,5 oy almış, demokrasi tarihimizin en yüksek oyunu almış bir seçimden çıkan başbakan olarak söylüyorum: Bizim huzurumuzda el pençe duracak bir bilim adamı istemiyoruz. Yine bir meslektaş olarak söylüyorum: Ne şart olursa olsun ben hiç kimsenin önünde el pençe durmadım, fikrimi teslim etmedim, sizlerin de teslim etmesini beklemeyiz” dedi.

“ORADA KALMANIZ DAHA DA  YARARLI”
Başbakan Davutoğlu, yurtdışında görev yapan bilim insanlarından bir istekte bulunarak, “Bilgi ve tecrübe birikiminizi Türkiye’ye aktarın. Bakın, ‘Hemen gelin’ demiyorum, orada kalmanız daha da yararlı olabilir. Ama bilgi ve tecrübenizi bize aktarın. Sizin aktaracağınız bilgi ve tecrübenin karşılığı neyse, ödemeye hazırız. Yanlış gördüğünüz neyse, söyleyin. ‘Şunları yapmasanız daha iyi olur’ dediğiniz bir şey varsa, bana yazın. Bunun için randevu almanıza, Özel Kalem’den geçmenize gerek yok” dedi.  DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 22:5925.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more