Reklamsız Sözcü

DBP´li Yüksek: Artık final aşamasına gelmiş durumdayız

DBP´li Yüksek: Artık final aşamasına gelmiş durumdayız

android-time 23:07 31 Aralık 2015
DBP´li Yüksek: Artık final aşamasına gelmiş durumdayız
DBP´li Yüksek: Artık final aşamasına gelmiş durumdayız

Turan KOYUNCUSİİRT, (DHA)- DEMOKRATİK Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, `40 yıldır amansız bir mücadele yürütüyoruz ve bu mücadelenin artık final aşamasına gelmiş durumdayız` dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP`li milletvekilleriyle geldiği Siirt`te belediye konferans solonunda partililere yaptığı konuşmada, bu yüzyılın Kürt halkının yüz yılı olacağını söyledi. Yüksek, `Bir kez daha sizin egemenliğinizi baş eğleyeceğiz. Bundan sonra kendi coğrafyamızda kendi yaşadığımız yerlerde özgürce yaşayacağız ve kendi kendimizi yöneteceğimizin direnişini geliştiriyor. 40 yıldır amansız bir mücadele yürütüyoruz ve bu mücadelenin artık final aşamasına gelmiş durumdayız. Türkiye devletinin anlaması gereken hususların başında bu geliyor. Bundan sonra egemenlik ilişkisine bu halk girmeyecek. Eğer birlikte yaşayacak isek, eşit bir şekilde yaşayacağız. Bizi dilimizle, bizi kimliğimizle kabul edeceksiniz, kendimizi yönetme hakkınızı kabul edeceksiniz. Bu koşullarda birlikte yaşayabiliriz` diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır`da yapılan Demokratik Toplum Kongresi`nin Genişletilmiş Kongresi`nde bütün demokrasi kurumları olarak Kürt halkının tüm örgütlü kurumları olarak bir irade beyan ettiklerini ifade eden Yüksek, `Eğer bu irade beyanımızı doğru değerlendirirse Türkiye hükümeti bu krizden, bu kaostan çıkış mümkündür. Ama şuana kadar verdikleri ret ve inkara sürdürme politikalardır. Bu şekilde politikalarını sürdürmeleri halinde hücrelerimizi ve Kürdistan`da santim santim her metre karesinde size direneceğiz. Onu böyle bilesiniz` dedi.

Sorunun çözümünün, DTK kongresinde ortaya konan deklarasyonu muhatap almak olduğunu aktaran Yüksek, bunun Öcalan ile müzakere edilmesi gerektiğini söyledi. Yüksel, `Türkiye coğrafyası, Kürdistan coğrafyası daha fazla ölüm yaşamadan, daha fazla kayıp yaşamadan bundan çıkabilir. Etrafı ateş çemberi iken Ortadoğu`nun, diğer ülkelerine dönmeyebilir. Buradan hala bir son çıkış var. Bu son çıkışı Türkiye hükümeti iyi değerlendirmelidir. Bunun için de derhal vakit kaybetmeden ilk olarak yapması gereken Sur`daki, Cizre`deki ve Silopi`deki sıkıyönetim derhal kaldırmalıdır. Siirt`ten, yine Botan`ın bir kentinden, Botan`ın direniş merkezinden hükümete ve devlete seslenmek istiyoruz, eğer bu krizden, kaostan çıkmak istiyorsanız, bu kavga sonlansın, bu çatışmalar dursun istiyorsanız, biran önce bu sıkıyönetim uygulamalarına son verin ve deklarasyonu Öcalan ile müzakere edin. Bu bir çıkış yoludur, bu bir çıkış adresidir. Buna işaret edilmiştir. Evleri yıktınız, sokakları tahrip ettiniz, ibadethaneleri yaktınız, kültür merkezlerini bombaladınız, kültürel mirasımızı yok ettiniz. Evlerimizin üzerinde taş üstüne taş bırakmadınız. Ama bir şeyi başaramadınız, o da bu halkın özgürlük mücadelesini kıramadınız kıramayacağınız` diye konuştu.

DHA-Politika – Türkiye-Siirt Merkez – Turan KOYUNCU
2015-12-31 23:00:21

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:0831.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more