Reklamsız Sözcü

Diyarbakır`da hendeklere tepki

Diyarbakır`da hendeklere tepki

android-time 16:14 25 Aralık 2015
Diyarbakır`da hendeklere tepki
Diyarbakır`da hendeklere tepki

Felat BOZARSLANDİYARBAKIR, (DHA) – DİYARBAKIR`da bazı sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri, kentin Sur İlçesi`nde açılan hendeklere tepki göstermek için basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından sonra eski PKK`lı olduğunu söyleyen Metin Oktay, Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan gibi siyasetçilerin çocuklarının özel okulda okuduğunu, ancak kendi çocuklarının okullarının PKK tarafından yakıldığını söyledi.

Diyarbakır`da bulunan bazı sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri, Mehmet Ümit Balcı Camisi`nde Cuma namazı çıkışında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan ve kanaat önderi olduğu belirtilen Seyit Cengiz, aylardır Diyarbakır`da insanları evsiz bırakan hendek siyaseti nedeniyle süren çatışmaları acı ve ibret içinde izlediklerini belirtti. İnsanlık hukuku açısından hendeklerin kabul edilemez olduğunu kaydeden Cengiz `Demokratik hakların talep edilmesinin yeni parlamentodur. Yanlış olan, bunu talep ederken silaha sarılmak ve Kürt coğrafyasında kan akmasına sebep olmaktır` dedi.

AK PARTİ İL BAŞKANI AKAR: DİYARBAKIR `EDİ BESE` DİYOR

Daha sonra konuşan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar da, insanların artık terör ve hendek istemediklerini kaydederek şöyle dedi:

`Bir an önce hayatın normalleşmesi ümidindeyiz. Hayatın normalleşmesi sonrasında insanlar dönüp evlerini onaracak. Öğrenciler okula gidemiyor, sağlık hizmetleri verilemiyor. İnsanlar artık `Edi bese` (Artık yeter) diyor. Bu sesi herkesin duyması lazım. Türkiye`nin geleceğini karartmak isteyen kirli çetelere Diyarbakır `Edi bese` diyor. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Barışın, huzurun, kardeşliğin meşalesini yakıyoruz.`

ESKİ PKK`LI OLDUĞUNU SÖYLEYEN OKTAY`DAN SERT ELEŞTİRİ

Basın açıklamasının bitmesinin ardından Cami avlusuna gelen ve eski bir PKK`lı olduğunu söyleyen Metin Oktay ise açıklama yapanlara hitaben bu toplantıların Bağlar İlçesi`nde de yapılmasını istedi. Bağlar İlçesi`ndeki Kürtlere zenci muamelesi yapıldığını öne süren Oktay, `Halk adına hareket ettiğini söyleyenler fakir Kürtlerin eline silah tutuşturuyor. Madem öyle Selahattin Demirtaş çocuklarını özel kolejlere göndermesin. Pervin Buldan`ın çocuğu Avrupa`da okuyor. Ama bizim çocuklarımızın okulu yakılıyor` diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Diyarbakır – Felat BOZARSLAN
2015-12-25 16:06:25

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more