Reklamsız Sözcü

Duruşma sonrası basın açıklamasına hakaret soruşturması

Duruşma sonrası basın açıklamasına hakaret soruşturması

android-time 19:22 25 Aralık 2015
Duruşma sonrası basın açıklamasına hakaret soruşturması
Duruşma sonrası basın açıklamasına hakaret soruşturması

İZMİR, (DHA) – İZMİR`de geçen yıl `Adalet Kırmızı Işığa Yakalandı` adlı eylemde slogan atarak Cumhurbaşkanı`na hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında dava açılan CHP Bornova Gençlik Kolları Başkanı Ömer Yener ve CHP Konak Gençlik Kolları eski Başkanı Ali Aktaş`ın yargılandıkları davanın duruşması sonrası yapılan basın açıklamasında `Hala Hırsız` yazılı pankartı taşıyan gençlerden Orhan Balcı ile Ömer Yener`in ağabeyi Yiğitcan Yener hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde, 16 Kasım 2014 tarihinde, partili 30 gencin 17- 25 Aralık soruşturmaları nedeniyle düzenlenen `Adalet Kırmızı Işığa Yakalandı` adlı eylemde iddiaya göre, CHP Bornova Gençlik Kolları Başkanı Ömer Yener ile CHP Konak Gençlik Kolları eski Başkanı Ali Aktaş hakkında, Cumhurbaşkanı`na hakaret ettikleri gerekçesiyle dava açıldı. İzmir 21`inci Asliye Ceza Mahkemesi`nde geçen hafta yapılan ilk duruşmaya 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Ömer Yener ve Ali Aktaş ile avukatları Baran Güneş katıldı. Partililer de duruşmayı izledi.

Suçlamaları kabul etmeyen Ömer Yener, `Olay günü anayasal hakkımız olan protesto hakkımızı kullandık. Herhangi bir isim kullanmadan yönetimi eleştirdik` dedi. Diğer sanık Ali Aktaş da suçlamaları kabul etmediğini belirtip, `17-25 Aralık da yürütülmeye başlanan soruşturmalar nedeniyle ilgili kişiler hakkında yargılama yapılmamasını protesto etmek amacıyla toplandık. Herhangi bir kişiyi hedef almaksızın bu olayı protesto ettik` dedi.

Hakim Celal Atay, müşteki sıfatının bulunması nedeniyle davaya katılma hakkı bulunan Cumhurbaşkanlığı makamı adına davetliye çıkartılmasına, görüntülerin yer aldığı CD`nin bir sonraki celse izlenmesine karar verip, duruşmayı gelecek yıl 22 Şubat`a erteledi.

AÇILAN PANKART SORUŞTURMAYA NEDEN OLDU

Duruşma sonrası İzmir Adliyesi C Blok önünde bir grup, üzerinde `Hala hırsız` yazan pankartın önünde basın açıklaması yaptı. Grup, `Gaz yedik, cop yedik haram yemedik` sloganı attı. Pankartı tuttuğu belirtilen CHP`li gençlerden Orhan Balcı ve Bornova Gençlik Kolları Başkanı Ömer Yener`in ağabeyi Yiğitcan Yener hakkında soruşturma başlatıldığı, Cumhurbaşkanı`na hakaret ettikleri gerekçesiyle ifade vermek üzere emniyete çağırıldıkları öğrenildi.

FOTOĞRAFLI

DHA-Güvenlik – Türkiye-İzmir –
2015-12-25 19:16:01

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more