Reklamsız Sözcü

Ege Üniversitesi’nde cami/mescit kampanyası

Ege Üniversitesi öğrencileri kampüslerine cami yapılması için kampanya başlattı.

android-time 13:54 14 Aralık 2015
Ege Üniversitesi’nde cami/mescit kampanyası
Ege Üniversitesi öğrencileri kampüslerine cami yapılması için kampanya başlattı.

Deniz AYAS/İSTANBUL

İTÜ’deki cami kampanyasının ‘başarıyla’ sonuçlanmasının ardından Ege Üniversitesi öğrencileri de harekete geçti.

İTÜ’deki cami inşaatının temeli geçtiğimiz hafta Rektör Karaca tarafından atılmıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) okuyan bir grup öğrenci sosyal medyada örgütlenerek “Cami istiyoruz” kampanyası düzenlemiş, geçtiğimiz hafta üniversite rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da “Öğrencilerden gelen istek üzerine” yapılacağını duyurduğu caminin inşaatının temeli atmıştı.

Daha önce ‘hastalıklı' gerekçesiyle ağaçların kesildiği söylenen ve lojman yapılacağı belirtilen bölgede cami inşaatına başlanması tepkilere neden olmuştu.

“İTÜ YAPTI BİZ DE İSTERİZ”

Tepkiler arasında da olsa atılan İTÜ camisinin temeli diğer üniversitelere de ‘örnek’ oldu. Ege Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci de aynı amaç için harekete geçti. Sosyal medyada “Müslüman bir ülkede yaşayıp, namazlarımızı kazaya bırakmamız kadar kötü başka bir şey olduğunu sanmıyorum… Bunun için üniversitemize ya bir cami ya da her binadan kolayca ulaşılabilecek mescitler yapılmasını istiyoruz” başlığıyla bir kampanya başlatıldı.

Egelilerin cami kampanyası “ayetler eşliğinde” yürütülüyor.

Sosyal medyada “Namazlarını kılabilmek için üniversitelerine cami yapılmasını isteyen İTÜ'lü öğrencilerin kampanyası, 190.000 kişinin desteğiyle başarıya ulaştı” notuyla başlatılan kampanyaya destek istendi.

Ancak Egeliler, İTÜ öğrencileri gibi cami konusunda ‘ısrarcı’ değil. Öğrencilerin talebi; ya kampüse büyük bir caminin yapılması ya da her binadan kolayca ulaşılabilecek mescitlerin inşaa edilmesi. Ege Üniversitesi yönetiminin kampanyaya vereceği yanıt ise şimdilik merak konusu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:1014.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more