Reklamsız Sözcü

Elazığ Belediyesi’nden yardım şovu!

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ı skandal "yardım şovuna" hemşehrilerinden de tepki geldi: "Yazıklar olsun"

android-time 13:59 14 Temmuz 2015
Elazığ Belediyesi’nden yardım şovu!
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ı skandal "yardım şovuna" hemşehrilerinden de tepki geldi: "Yazıklar olsun"

(DHA/Sözcü-ANKARA)

Elazığ’ın AKP’li Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın şov yapar gibi düzenlediği yardım gecesine tepki yağdı. Maddi durumu iyi olmayanlara verilen ve 100 liralık harcama limiti olan sosyal kartların dağıtıldığı törene ait fotoğrafların internet sitelerinde paylaşılması, sosyal medyada da büyük tepkiye yol açtı.

Elazığ Belediyesi tarafından kentte maddi durumu iyi olmayan 100 aileye içerisinde 100’en lira yüklü sosyal kartlar dağıtıldı. Belediyenin basın ve hakla ilişkiler bürosu da söz konusu sosyal kart dağıtımını haberleştirerek, yardımı alan vatandaşların fotoğraflarlarıyla birlikte kentteki yerel ve ulusal medya temsilcilerine servis etti.

Belediye tarafından servis edilen haber metninde “Elazığ Belediyesi tarafından Ramazan ayında vatandaşlara katkı sağlamak ve bayramı daha mutlu karşılamaları için Elazığ Belediyesi ‘Sosyal Kart’ dağıtımına başlandı. Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, başkan yardımcıları ve yüzlerce vatandaş katıldı. Sosyal yardım projesinden yararlanmak amacıyla 3 bin 320 kişinin başvuruda bulunduğu ve yapılan değerlendirmeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen bin 100 aileye, 100 TL yüklü Elazığ Belediyesi Sosyal Kart dağıtımı gerçekleştiriliyor. 500 kişiye yapılan dağıtımın ardından, geri kalan aileler önümüzdeki günlerde, Elazığ Belediyesi İş Merkezi’nde bulunan yardım bürosundan kartlarını temin edebilecekler.” denildi.

“ÖZÜR DİLEDİM, RENCİDE HADDİME DEĞİL”

Sözcü'ye konuşan AKP'li Mücahit Yanılmaz, tepkiler için şunları söyledi: “Bu projeyi bir törenle duyurmak istedik. Maksadımız oraya gelen fakir, muhtaç insanlarımızı ifşa etmek, rencide etmek değil. Arkadaşlardan genel bir fotoğraf servis edilsin istedim. İkili fotoğraf verilmesi ihmal. Ben böyle bir fotoğraftan dolayı halkımızdan özür diledim. Özür dilerim de. Beşeriz, yanlış iş yapmış olabiliriz. O fotoğraftan dolayı, orada bulunan insanlardan özür diledim. Hemşerilerimin onurunu korumak için varız. Rencide etmek haddimize değil. Güzel proje, talihsizlik bir fotoğrafla farklı alanlara çekildi. “

ÖNCE KENTTE SONRA SOSYAL MEDYADA TEPKİYE NEDEN OLDU

Söz konusu haberlerin yerel gazeteler ve internet sitelerinde yayınlanması ardından yardımın veriliş şekline sosyal medyada tepki gösterildi. Verilen yardım çeklerinin dağıtımı esnasında çekilen fotoğrafların ‘buzlanmadan’ basına servis edilmesine en büyük tepki de Elazığlılardan geldi. Sosyal medya üzerinden tepkilerini gösteren vatandaşlar yapılan uygulamayı kınayarak Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı sert bir dille eleştirdi.

TWITTER’DAN TEPKİ YAĞDI

Elazığ Belediyesi de gelen tepkiler üzerine Başkan Yanılmaz’ın gün içinde konuyla ilgili açıklama yapacağı belirtildi. Elazığ Belediyesi’ne yardım almak için giden, özellikle kadınların afişe edilerek rencide edilmesine tepki gösterenler sosyal medya üzerinden şunları yazdı:

* Aybüke Gür: Amaç yardım değil reklam olunca şaşırmadım.

* Fulda Aybar: Bir elin verdiğini diğer elin görmemesi gerekirken aleme ilan, yazıklar olsun. Sizden gelecek hayır, rabbimden fazlasıyla gelir inşallah muhtaç olanlara.

* Neslihan Şen: Kadının yüzündeki mahçubiyete karşı başkanın yüzündeki kibir.

* Gülin Alpay: Verdiği 100 lira için duyduğu gurura bak. Ramazan boyunca 100 lira 5 kişilik yoksul bir ailenin bir günlük iftar ve sahur parası ama senin umurunda mı?

* Kadri Kulualp: İzzetpaşa camii altındaki tuvaletlere “Halkımıza ücretsizdir – Elazığ Belediyesi’ yazdırdıktan sonra medyadan gelen tepkiler üzerine bunu sildiren yine kendisiydi. Reklam heveslisi tavırlarından ders çıkardığını düşünmüştüm. Yanılmışım demek ki.

* Furkan Ünal: Bu memleket bir daha senin değil adını soyadını bile anmak istemeyecektir.

* Mustafa Çetinkaya: Seçim meydanlarında din sömürüsü ile oy toplamaya çalışan bir adamın hayır işi yaparken karşısındaki insanı rencide ederek poz vermesi gayet normal. Yazıklar olsun.

* Halis Yıldız: Bazen o kadar çok şey anlatır ki fotoğraflar, onlardan anlayanlara. Ama sadece ondan anlayanlar. Çünkü anlayan şunu der ve demelidir de, ulan hacı ne oluyor da günümüz dindarları insanları önce yoksullaştırıp kendilerine köle ediyorlar, sonra 100 lira para verip rencide ederek kendi reklamlarını yapıyorlar.

* Erkan Bingöl: Yanlış yaptın başkan. Elazığ AKP Belediye Başkanı Yoksul insanlara 100 TL yardımı şova çevirdin insanları afişe ettin yakışmadı.

* Harun Kesici: Yazık devir olmuş 2015, insanlar yeni bir dünya bulma arayışında, bizim insanımız hala gösteriş ve hava atma peşinde.

“ZAVALLISIN”

7 Haziran seçimlerinde CHP'den milletvekili adayı olan Mustafa Yavuz da, belediye başkanına çok sert tepki gösterdi. Yavuz, sosyal paylaşım hesabına şunları yazdı: “Ey Mücahit Yanılmaz sen nasıl bir zavallısın. Sen kim Elazığlı hemşerilerimin onuruyla oynamak kim. Sana Elazığ'ı dar edeceğim. Milletin parasıyla milleti aşağılıyorsun. Ey Yanılmaz büyük bir aymazlık ve kibir içerisindesin. Sana tavsiyem şu; Müslüman'da kibir olmaz.”

Üzerinde

Üzerinde “Arapça Allah yazan pide” AKP sofrasında

Son güncelleme: android-time 14:4314.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more