Reklamsız Sözcü

Erdoğan: `Bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı` (3)

Erdoğan: `Bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı` (3)

android-time 10:38 29 Aralık 2015
Erdoğan: `Bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı` (3)
Erdoğan: `Bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı` (3)

Faik KAPTAN – Murat ÇAKIR – Gülseli KENARLI İSTANBUL, (DHA) CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan`a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanı`nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gazetecinin, Demokratik Toplum Kongresi tarafından hafta sonu yapılan özerklik toplantısını hatırlatması üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

`Bu açıklamaları maalesef ismi demokratik ama uygulamaları demokrasiyle yakından uzaktan alakası olmayan bir yapı bunlar. Şunu bir defa kendilerinin bilmesi gerekiyor; halkın iradesi silahtan güçlüdür. Ama bunlar parlamentoya inanmış değiller. Bunlar bir taraftan `biz Türkiye partisiyiz` veya `Türkiyeliyiz` demeye başladılar, 7 Haziran seçimleri öncesinde. Bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı. Ele saz almakla veya Nişantaşı`nda tur atmakla Türkiye partisi olunmuyor. Türkiye partisi olabilmek için Tüm Türkiye`de halkımızın değerlerine saygı duymak gerekir. Bu değerlere saygı duymayanların, kandan beslenenlerin, halkımızı sokağa dökmek suretiyle sadece 6-7-8 Ekim tarihlerinde bu eş başkanlardan bir tanesinin sokağa davetiyle, benim Kürt kardeşlerimin maalesef bir kısmı bu davete uydu ve bunun neticesinde 50 Kürt kardeşimiz öldü mü? Öldü. Ölenler, Kürt`tü, öldüren de Kürt`tü. Dün Erzurum İspir`de bir kardeşimizin, bir uzman çavuşumuzun şehit olması neticesinde babasının haykırışı vardı. `Bende Kürt`üm, eşim de, anamda, babamda. Nedir bu hal` diyor, feryat. Bunlar ademe mahkum ediliyorlar. Zaten ademe de mahkum edilecekler. Sen bir defa hangi hakla Türkiye`nin bu mevcut üniter yapısı içerisinde, Güneydoğu`da, Doğu`da bu bölgelerde bir devlet kurmaktan bahsediyorsun. Zerre kadar şu parlamentonun içerisinde olduğunu farkında olsa… Bu kişi henüz şu anda milletvekili yeminin dahi etmiş değil, parlamentoya da daha uğramış değil.`

`ANAYASAMIZIN 14. MADDESİ BİR DEFA BUNLARIN ATTIĞI BU ADIMLARA KARŞI KONULMUŞ BİR MADDEDİR`

`Böyle bir kişi. Ve çok daha enteresan bir hususiyet burada söz konusu, ilginç olan tabiki o. Anayasamızın 14. maddesi bir defa bunların attığı bu adımlara karşı konulmuş bir maddedir. Siz böyle bir adımı atamazsınız. Böyle bir şeye zaten bu ülkenin ne milli iradesi müsaade eder, ne güvenlik güçleri, silahlı kuvvetleriyle, polisiyle, köy korucularıyla buna müsaade eder. Anında bizler gereğini bu güne kadar nasıl yaptıysak, bundan sonra da yaparız. Nasıl o açtıkları çukurlarda kendileri boğuluyorsa, bundan sonrada boğulmaya devam edecek. Olay bu kadar açıktı, nettir. Şu anda zaten bunların bu camilere olan saldırıları, okullara olan saldırıları sonlarının geldiğinin akıbetidir. Bizim oradaki samimi esnaf kardeşlerimizin dükkanlarına yaptıkları saldırılar, bu bölgenin veya benim Kürt kardeşimin temsilcisi değiller. Tam aksine, onları tehditle yıldırmak suretiyle, onların oylarını gasp eden gasplardır.`

`DEMİRTAŞ 4 GÜN ÖNCE YEMİN ETMİŞ`

Erdoğan`a bu açıklamalarının ardından yanında bulunanlar tarafında bir kağıt verildi. Bunu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, `Demirtaş 4 gün önce yemin etmiş. O kadar yakından takip edemiyoruz tabi. Bu da çok manidar` dedi.

YENİ ANAYASA

Erdoğan yeni anayasa çalışmalarının sorulması üzerine ise, `Toplumsal mutabakatın sağlandığı, bir yeni anaysa beklentisi var. Hemen hemen bütün siyasi partilerde bunun sözünü , seçimlerde meydanlarda verdiler` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul Bakırköy – Murat ÇAKIR – Faik KAPTAN-Gülseli KENARLI
2015-12-29 10:32:09

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more