Reklamsız Sözcü

Eşcinsel olduğunu açıklayınca meslekten men edilen hakem, TFF`ye açtığı davayı kazandı (2)

Eşcinsel olduğunu açıklayınca meslekten men edilen hakem, TFF`ye açtığı davayı kazandı (2)

android-time 12:14 29 Aralık 2015
Eşcinsel olduğunu açıklayınca meslekten men edilen hakem, TFF`ye açtığı davayı kazandı (2)
Eşcinsel olduğunu açıklayınca meslekten men edilen hakem, TFF`ye açtığı davayı kazandı (2)

Serpil KIRKESER-Özden ATİK İSTANBUL, (DHA) ESKİ hakem Halil İbrahim Dinçdağ, cinsel kimliğini açıklayarak işsiz kalmasına neden olmakla suçladığı Türkiye Futbol Federasyonu`na (TFF) açtığı 110 bin TL`lik tazminat davası 5 yıl sonra karara bağlandı. İstanbul Adalet Sarayı`nda bulunan 20. Asliye Hukuk Mahkemesi`nde görülen karar duruşmasına Davacı Halil İbrahim Dinçdağ ve taraf avukatları hazır bulundu.

`AYRICA MÜVEKKİLİME KANSER TEŞHİSİ KONMUŞTUR`

Duruşmada söz alan Avukat Fırat Söyle, `Müvekkilimin askerliğe elverişli olmadığına ilişkin raporu üzerine, sağlık sorunu olmamasına rağmen davalı tarafça hakemlik yapmasına izin verilmemiştir. 2009 yılından beri müvekkilim maddi ve manevi yönden mağdur olmuştur. 2009 yılı Nisan ayında davalı tarafa verdiği dilekçenin bir şekilde davalı tarafça basına sızdırılması sebebiyle o tarihten beri herhangi bir yerde çalışmamaktadır. Ailesi ve kendisi mağdur olmuştur. Cinsel yöneliminden dolayı ayrımcılık yaşamıştır. Ayrıca müvekkilime kanser teşhisi konmuştur. Buna ilişkin raporumuzda vardır. Bu nedenlerle talebimiz gibi karar verilmesini isteriz` dedi.

`HALEN HERHANGİ BİR İŞTE ÇALIŞMIYORUM VE İŞE ALINMIYORUM`

Duruşmada söz alan Davacı Halil İbrahim Dinçdağ da, `Davalı tarafın kusuru il özel hayatım ve hakemlik hayatım zarar görmüştür. Bu olay sebebiyle hakemlik, radyo ve yerel televizyonda program yaparken bunları yapamaz duruma geldim. Halen herhangi bir işte çalışmıyorum ve işe alınmıyorum. Bu olaylar sebebiyle 2013 yılında annemi kanserden kaybettim. Kendim de kanser tedavisi görmekteyim. Talebimiz gibi karar verilsin` ifadelerini kullandı.

`DAVACI CİNSEL YÖNELİMİNDEN DOLAYI HERHANGİ BİR AYRIMCILIĞA UĞRAMIŞ DEĞİLDİR`

Davalı TFF`nin avukatı Selda Çiçek ise, `Müvekkilim kuruma yöneltilen isnatları kabul etmiyorum. Haberin servis edilmesi gibi bir durum söz konusu edilemez. Davacı cinsel yöneliminden dolayı herhangi bir ayrımcılığa uğramış değildir. Kendisi teknik gerekleri yerine getirmediğinden belirlenen atletizm koşusuna katılmadığından bu sebeple hakemlik yapamaması söz konusu olmuştur. Davanın reddine karar verilsin` şeklinde konuştu.

23 BİN TL TAZMİNAT KAZANDI

Davayı karara bağlayan mahkeme, Davacı Halil İbrahim Dinçdağ`ın maddi ve manevi tazminat taleplerini kısmen kabul etti. Mahkeme, davacı Dinçdağ`a 3 bin TL maddi, 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

DAVANIN ARDINDAN AÇIKLAMA

Davanın ardından Dinçdağ ve avukatı adliyenin karşısındaki meydanda açıklama yaptı. Avukat Fırat Söyle, `Müvekkilim 2009 yılında TFF`ye gönderdiği bir dilekçe üzerine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği deşifre edilmiştir federasyondaki çalışanlar tarafından. Bununla ilgili Halil İbrahim maddi ve manevi anlamda ciddi sorunlar yaşadı. 2009`dan itibaren kurumsal herhangi bir işe giremedi. Bu süre içerisinde kanser teşhisi konulmuş, annesini kanserden kaybetmiştir. Cinsel yöneliminin deşifre edilmesinden dolayı da bir çok kişi tarafından tehdit edildi. İşe alınmamasının en büyük sebebi de cinsel yöneliminden dolayı kamuoyuna yansımış olmasıdır` dedi.

AVUKAT SÖYLE: RAKAMLA İLGİLİ BİR TEMYİZ SÖZ KONUSU OLACAKTIR

TFF`ye 110 bin TL maddi ve manevi dava açtıklarını, davanın da bugün karara bağlandığını söyleyen Avukat Söyle, `Mahkeme kısmen kabul kararı verdi ancak bu kısmen kabul davanın tam anlamıyla kabul edilmesi demektir. Yani futbol federasyonu, Halil İbrahim Dinçdağ`ı bu özel hayatını ilgilendiren konunun basına deşifre edilmesi olayını bir anlamda kabul etmiştir. Halil İbrahim`in tabi ki takdir edilen maddi ve manevi tazminat küçük bir rakamdır. Ancak davanın kabul edilmesi söz konusudur. Ayrımcılığa uğrayan bir insanın haklarını takip etmesi neticesinde adaletin yerini bulduğunu görüyoruz. Bundan dolayı sevinçliyiz. Rakamla ilgili bir temyiz söz konusu olacaktır. Bunca senedir yaşanan, bunca sıkıntının karşılığı bu kadar düşük bir manevi tazminatın olmaması gerekirdi` diye konuştu. Avukat Söyle, müvekkilinin hakemlik yapabilecek pozisyonda olduğunu da sözlerine ekledi.

DİNÇDAĞ: 29 ARALIK 2015 FUTBOLDA HOMOFOBİYLE MÜCADELE VE LGBT HAREKETİ İÇİN TÜRKİYE`DE BİR ZAFERDİR Halil İbrahim Dinçdağ ise `29 Aralık 2015 futbolda homofobiyle mücadele ve LGBT hareketi için Türkiye`de bir zaferdir. Futboldaki homofobi tabularını yıkmış olduk bu kararın kabulüyle birlikte. Manevi tahribatı kesinlikle karşılayacak bi miktar değildir. Bunun için temyize gideceğiz, gerekli bütün hukuki yollara başvurmaya devam edeceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Evet haklı olduğum mücadelede mahkeme bir kez daha haklılığımı tescillemiştir. Bunu da tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz` dedi.

`KARARLA HAKEM KURULUNA MÜRAACAT EDECEĞİZ`

Dinçdağ `Bu kararla birlikte Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu`na yazılı bir dilekçeyle müracaat edeceğiz. Şayet yine bu şekilde duymamazlıktan, görmemezlikten gelmeye devam ederlerse tekrar onlarla ilgili de hukuki işlemi başlatacağız` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul Şişli – Serpil KIRKESER
2015-12-29 12:05:11

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more