Reklamsız Sözcü

Eşinin cesediyle 3 gün yaşayan kocaya ağırlaştırılmış müebbet

Eşinin cesediyle 3 gün yaşayan kocaya ağırlaştırılmış müebbet

android-time 16:54 28 Aralık 2015
Eşinin cesediyle 3 gün yaşayan kocaya ağırlaştırılmış müebbet
Eşinin cesediyle 3 gün yaşayan kocaya ağırlaştırılmış müebbet

Tufan HAMARAT İZMİR, (DHA)- İZMİR Bayraklı`da, geçen 26 Haziran`da kaçarak evlendiği 20 yaşındaki Elif Kocabaş`ı, kısa süre önce taşındıkları ve henüz eşyasını tamamlamadıkları evde bıçaklayarak öldürmekten tutuklanan taksi şoförü 28 yaşındaki Savaş Kocabaş, son kez hakim karşısına çıktı. Ağırlaştırılmış ömür boyut hapis cezasına çarptırılıp, cezasında indirime gidilmeyen Savaş Kocabaş, duruşma salonundan çıkarken, Elif Kocabaş`ın ailesine dönüp, `Bu olayın namus olduğunu biliyordunuz` diye bağırdı. Kararın açıklanmasıyla gözyaşlarına hakim olamayan anne Gülşah Konur, Kocabaş`ın sözleri üzerine sinir krizi geçirip, `Sen bizim evladımızı aldın` diyerek tepki gösterdi.

Geçen Temmuz ayında, Bayraklı`nın Osmangazi Mahallesi`nde, 59213 Sokak`taki bir evden kötü kokular geldiği ihbarı üzerine savcılık izniyle eve giren polis ekipleri, kanepenin arkasında, bıçakla öldürüldükten sonra yorgana sarılmış halde Elif Kocabaş`ın cesedini buldu. Şüpheli olarak aranan, geçen 26 Haziran`da kaçarak evlendiği eşi Savaş Kocabaş, Karabağlar İlçesi`nde yakalandı ve cinayeti kendisinin işlediğini itiraf etti. Kocabaş hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPILDI

İzmir 1`inci Ağır Ceza Mahkemesi`ndeki davanın bugünkü karar duruşması öncesinde, Kadın Cinayetlerini Durduracağı Platformu üyeleri ve Elif Kocabaş`ın ailesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. Yeğeninin öldürülmesi nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirten dayı Mehmet Çelik, `Elif katledildi, aslında insanlık katledildi. Kadın bedeni bir erkek bedeni değildir, kadın yaşamdır, halktır, kadın bizi doğurandır. Ben bir erkek olarak kadın cinayetlerinin karşısında mahcubum. Herkesin eşit yaşam hakkına sahip olması gerekir` dedi.

ELİF ADINA BAYRAM MESAJI ATMIŞ

Ailenin avukatı Eylem Yıldız da yargılama sırasında katil zanlısının pişman olduğunu söylemesine rağmen, verilecek cezada indirime gidilmemesi gerektiğini savundu. Avukat Yıldız, `Yargılamada heyet, oy çokluğuyla da olsa, kadın örgütlerinin davaya müdahilliğini kabul etmemiştir, ancak bu karara muhalefet şerhi koyan kadın üye yüzümüzün akı olmuştur. Heyet karşısında pişmanlığını dile getiren, oysa gerçekte eşi olan Elif`in cesediyle aynı evde 3 gün yaşamakta hiçbir sakınca görmeyen, öldürdükten sonra soğukkanlı bir şekilde Elif`in adını kullanarak, annesi ve yakınlarına bayram mesajı çekebilen bir ruhla karşı karşıyayız. Biz bu zihniyetin tahrik indirimi almasına karşı duracağız. Kadın bedeni kimsenin malı değildir` diye konuştu.

`TANIKLAR YALAN SÖYLEDİ`

Davanın son duruşmasına, `eşini öldürmek` suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Savaş Kocabaş, avukatı Birhan Ayer, öldürülen Elif Kocabaş`ın annesi Gülşah, babası Salim Konur, ailenin avukatı Eylem Yıldız, Kadın Cinayetlerini Durduracağı Platformu temsilcisi ve üyeleri katıldı. Duruşma salonunda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Heyet son kez tarafları dinledi. Elif Konur`un ailesinin avukatı, savcının, sanığın cezalandırılması yönündeki mütalaasına katıldıklarını belirtti. Cinayetin planlı olduğunu ve sanığın indirimden yararlanmaması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi. Sanık avukatı ise mütalaayı kabul etmediklerini ve yazılı ifadelerinin geçerli olduğunu söyledi.

Sanık Savaş Kocabaş da pişman olduğunu dile getirip, `Biz çaresizdik, yanımızda kimse olmadı. Daha önce ailesine, eşimin evi terk edip başka yerlerde kaldığını da söyledim. Tanıklar mahkemede yalan beyanda bulundu. Eşimle kavgalı olduğumuzu ve bana hakaret ettiğini herkes biliyordu` dedi.

Mahkeme heyeti, sanığa ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verip, herhangi bir indirim uygulamadı. Bunun üzerine öfkelenen sanık Savaş Kocabaş, Elif Kocabaş`ın ailesinin bulunduğu tarafa dönüp, `Bu olayın namus olduğunu biliyordunuz` diye bağırdı. Kararın açıklanmasıyla gözyaşlarına hakim olamayan anne Gülşah Konur, Kocabaş`ın sözleri üzerine sinir krizi geçirip `Sen bizim evladımızı aldın` diyerek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Nurettin Küdür, `Biz hakim olarak elimizden geleni yaptık` diyerek salonun boşaltılmasını istedi.

DHA-Genel – Türkiye-İzmir – Tufan HAMARAT
2015-12-28 16:47:03

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more