Reklamsız Sözcü

Feyzi İşbaşaran`a Cumhurbaşkanına hakaretten hapis

Feyzi İşbaşaran`a Cumhurbaşkanına hakaretten hapis

android-time 15:26 31 Aralık 2015
Feyzi İşbaşaran`a Cumhurbaşkanına hakaretten hapis
Feyzi İşbaşaran`a Cumhurbaşkanına hakaretten hapis

Özden ATİKİSTANBUL,(DHA) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle yargılanan eski Ak Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran, 2 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Feyzi İşbaşaran katılmadı. Tarafları avukatları temsil etti. Şikayetçi Recep Tayyip Erdoğan`ın avukatı Ferah Yıldız, `Soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki tutanaklar, bilirkişiden alınan raporlarla birlikte sanığın telefonu üzerinden yapılan incelemelerde tweetlerin kodları ve ID numaraları uyumlu bulunmuştur. Sanığın suçu sabittir. Her iki suçtan cezalandırılmasını talep ederim` dedi.

`LEHİNE HÜKÜMLER UYGULANSIN`

Sanık avukatı Muzaffer Değirmenci ise dosyada 6 bilirkişi raporu bulunduğunu, bu raporların hiçbirinde tweetlerin müvekkili tarafından atıldığına dair veri olmadığını ileri sürdü. Avukat Değirmenci, `Müvekkilim gözaltında kaldığı süre boyunca telefonu polislerdedir. Oğlu aradığında polis memuru telefona cevap vermiştir. Müvekkilim gözaltında bulunduğu saatlerde gönderiler atılmıştır. Ayrıca müvekkilimin attığı tweetlerde Cumhurbaşkanı`nın ismi geçmemektedir. Ayrıca müvekkilim, Başbakanlık Başdanışmanlığı yapmış bir kişidir. Bu makamın kutsallığını ve manevi önemini en iyi bilen kişilerden biridir` diye konuştu. Müvekkili hakkında ceza verilecekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin kararları yönünde ifade özgürlüğü kapsamında değerledirmesini ifade eden Değirmenci, lehine hükümler uygulanmasını talep etti.

MAHKEME ERTELEMEDİ, İNDİRİM UYGULAMADI

Mahkeme kararında, sanık Feyzi İşbaşaran`ın suçlarının sabit olduğu kanaatine vardığını bildirdi. Sanığa `Cumhurbaşkanı`na hakaret` suçundan meydana gelen zarar, kastın yoğunluğunu, konunun önemi ve değerini dikkate alarak 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme,`Tehdit` suçundan ise 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın kişilik özellikleri, geçmişteki hali, yeniden suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı ve sanığın 5 ayrı mahkemeden ceza almasını dikkate alarak hükmün açıklanmasını geri bırakmadı, erteleme yapmadı ve indirim de uygulamadı.

6,5 YIL HAPSİ İSTENİYORDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı`nca hazırlanan iddianamede, eski Ak Parti Elazığ milletvekili Feyzi İşbaşaran`ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden `Hakaret` ve `Tehdit` ettiği gerekçesiyle 1,5 yıldan 6,5 yıla kadar hapsi talep ediliyordu. Söz konusu suçlama nedeniyle gözaltına alınan ve 8 Aralık 2014 tarihinde tutuklanan Feyzi İşbaşaran, avukatının yaptığı itiraz sonrasında tahliye edilmişti. Feyzi İşbaşaran önceki duruşmalarda yaptığı savunmasında, `Tayyip Erdoğan ile kılık kıyafetin Anayasa`ya girmesi ve Güneydoğu politikasından dolayı ters düştüğü` gerekçesiyle istifa ettiğini belirterek suçlamayı reddetmişti. İşbaşaran, `Cumhurbaşkanı`na ne hakaret, ne de tehdit ettim. Ben siyaseti, Cumhurbaşkanlığı makamını bilen biriyim. Benim Ipad ve telefonum kullanılarak dosyada mevcut Cumhurbaşkanı`na hakaret ve tehditleri yapmış olabilirler kesinlikle ben yapmadım` demişti.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul Merkez – ÖZDEN ATİK
2015-12-31 15:24:37

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:2731.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more