Reklamsız Sözcü

Fiyatını duyunca `safran` üreticisi oldu

Fiyatını duyunca `safran` üreticisi oldu

android-time 11:45 30 Aralık 2015
Fiyatını duyunca `safran` üreticisi oldu
Fiyatını duyunca `safran` üreticisi oldu

Mustafa TURAPOĞLUTOKAT, (DHA) – TOKAT`ta izlediği bir televizyon programından etkilenerek hobi amaçlı 100 safran tohumu eken 37 yaşındaki Adem Boyraz, baharatın kilosunun 15-20 bin liraya satıldığını duyunca üretici oldu.

Tokat`ta kent merkezinde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Adem Boyraz, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi`nden temin ettiği safran tohumlarını Gediağzı çiftliği yakınlarında kendilerine ait olan araziye ekti. 3 metrekare alanda yüz tohum ekerek safran yetiştirmeye başlayan Boyraz, ilk iki yıl hasat yapamadı. Boyraz, safranın kilosunun 15-20 bin liraya satıldığını öğrenince, ekim alanını genişletti. Bu yıl bir dönüm alanda 10 bin tohum ekerek safran yetiştiren Boyraz, geçtiğimiz hafta yakınları ile birlikte yaptığı hasatta yaklaşık 200 gram safran elde etti.

Bu yıl ilk defa hasat yaptığını ve yaklaşık 200 gram safran elde ettiğini belirten Boyraz, `Ancak henüz satışını yapamadık. O da pazara uzak olmamdan dolayı. Karabük`ün Safronbolu ilçesindeki aktarlar ile görüşme yaptım. Bu işte gelecek var. 100 tohumla başladım şimdi 10 binlere ulaştım. Ticareteni yapacağım` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-Tokat – Mustafa TURAPOĞLU
2015-12-30 11:37:54

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more